A+ A

Baldones Meža galeriju papildina ar 14 gleznām

28.05.2021
Drukāt

2020.gadā Mercendarbes muižā norisinājās plenērs, kur dažādi Latvijas mākslinieki gleznoja lielformāta attēlus Meža galerijas izveidei. Gleznas tika izvietotas mežā pie Baldones Baltās pils, Riekstukalna takas sākumā.

Daudzi aizvadīja ziemu un pavasari meža pastaigās, meklējot aizvien jaunas un skaistas vietas. Baldones Meža galeriju ievēroja un tā ieguva popularitāti visā Latvijā. Tika nolemts, ka Meža galerija arī šogad ir jāpapildina. Baldones Tūrisma informācijas punkts ar prieku paziņo, ka ar 27. maiju Meža galerijā būs apskatāmas 14 jaunas gleznas - 11 Baldones mākslinieku lielformāta mākslas darbi un 3 Baldones Mākslas skolas absolventes darbi.

Apstākļos, kad nebija skaidrības vai vasarā būs atļauts rīkot plenēru, sadarbībā ar māksliniekiem no biedrības “Baldones māksla”, tika apzināti Baldones mākslinieki, kas šogad varētu gleznot Meža galerijai. Kad sagaidījām mākslinieku apstiprinājumu, sagādājām materiālus, saskrūvējām gleznu karkasus, nogādājām tos uz darbnīcām un attālinātais plenērs varēja sākties.

Riekstukalna taka kopumā ir līdz 10 km gara, tās pirmais objekts ir Meža galerija, bet tajā kopumā ir vēl 4 apskates objekti, kur katram ir izveidots audiogids.

Tālivaldis Muzikants “Sila ķirzaka (Lacerta agilis)”

Gleznā attēlots Baldones sēravota simbols un aizsargājams rāpulis, kas iekļauts sarkanajā grāmatā. Tālivaldis ir Baldones Mākslas skolas direktors, Latvijā pazīstams mākslinieks un tēlnieks, kā arī autors mūsdienu skulptūrām, kas atrodas Ceriņu parkā – “Vāverīte”, “Putns I” un “Putns II”, kā arī paviljonā atrodamai ķirzaciņas strūklakai, no kuras tek sērūdens. Tālivaldis arī piedalījies skulptūras “Māra” restaurācijā Ceriņu parkā, viņš ir Latvijas Mākslinieku savienības biedrs.

Emīls Kristiāns Muzikants “Egļu vēris”

“Ikdienas rutīna ne tikai padara cilvēku mazāk empātisku un apgrūtina spēju uztvert jaunu informāciju, bet arī var novest pie fiziskās veselības pasliktināšanās, tādēļ ir ļoti būtiski rast iespēju relaksēt savu prātu. Un mežs piedāvā tieši to un vēl vairāk – tas ir kā mozaīka, kur katrs gabals ir vērtīgs pats par sevi, taču kopā veido spēcīgu kopumu, kas palīdz atgūt spēkus un sniedz iespēju pasauli aplūkot no cita aspekta”, tā Kristiāns, jaunais un talantīgais mākslinieks komentē savu darbu. Kristiāns ir mākslinieks trešajā paaudzē, māca skolā datorgrafiku un studē Latvijas Mākslas akadēmijā.

Ieva Muzikante “Baldones meža brīnumi”

Darbs veltīts mākslinieces bērnībai, kura risinās Baldones mežā. Pasaules iepazīšana notika caur šī biotopa floru un faunu. Tā bija mākslinieces fantāzijas un brīnumu pasaule, kurā pastaigājās princeses; rasas lāses kā dārgakmeņi, saulē vizēdamas, glabāja savu kosmosu un taureņi, kā koši ziedi virmoja līdzi daiļajām princesēm. Darba radīšanas procesā māksliniece sadarbojusies ar savu mazmeitu Emmu, integrējot viņas zīmējumu savā kompozīcijā. Ieva Muzikante ir Baldones Mākslas skolas pedagogs, profesionāla māksliniece un pazīstama radoša personība gan Baldonē, gan Latvijā. Ieva ir Latvijas Mākslinieku savienības biedre un ar savu darbu bagātina kultūras un mākslas dzīvi Latvijā.

Rita Pranča “Riekstukalns pavasarī”

Ainava, kas gleznota, ir skats uz Daugmali, bet redzamais pakalns ir Sakaiņu pilskalns. Ziemā šo skatu var izbaudīt katrs slēpotājs.  Pavasarī ir mirklis, kad slēpošanas sezona ir beigusies, bet uz nogāzēm vēl ir sniegs. Vietējiem šeit patīk nākt, jo te vismazāk ļaužu. Rita aicina doties dabā ar dzīvniekiem atbildīgi - gan pret apkārtējiem, gan pret saviem mīluļiem, lai visi justos labi! Ritai Baldonē ir darbnīca “Kazas laukos”, kur viņa darina kosmētiku, rada gleznas un drīzumā arī keramiku.

Anda Sproģe “Stāsts par Baldones baznīcas gaili un zvanu”

Anda ir Baldones Mākslas skolas absolvente, Vecumnieku Mākslas skolas skolotāja un ar prieku turpina gleznot un izstādīt savas gleznas Baldonē.  Anda jau otro gadu glezno Meža galerijai un šogad izvēlējās gleznot Baldones audiogida stāstu, šoreiz par Baldones Sv. Miķeļa baznīcas torņa elementiem. Vai Jūs zinājāt, ka Baldones zvans šobrīd atrodas Kalupes baznīcā, bet atjaunojot gaili, pie tā atrada vēstījumu no pagātnes? Uzzini vairāk klausoties audiogidu!

Andrejs Bovtovičs “Welcome to Baldone”

Andrejam šis ir otrais darbs, kur attēloti jaunieši, kas ar kabrioletu dodas baudīt dzīvi uz Baldoni. Šis darbs kompozicionāli un krāsu gammā ir pielāgots izstādīšanai dabā un attēlo tieši tādu pašu prieku, iemīlēšanos, jaunību un dinamiku. Baldone pēc mākslinieka domām ir īstā vieta, kur, matiem plīvojot vējā, izbaudīt jaunību. Oriģinālais darbs apskatāms Baldones muzejā.

Tatjana Blaua “Ziedu kokteilis”

Tatjanas darbs atspoguļo gadalaiku krāšņumu Baldonē. Pavasari iezvana sniegpulkstenītes. Zied tulpes. Maijā Ceriņu parkā uzplaukst ceriņi. Pie Baldones vidusskolas garā dobē īpaši krāšņi zied peonijas, kuras aplūkot prieks katram, kurš apstājies pie Baldones vienīgā luksofora. Vasarā ūdensrozes un lēpes aug gandrīz visos Baldones ezeros. Ceriņu parkā, iepretim skulptūrai “Māra”, reibinoši smaržo rozes. Gladiolas simbolizē skolas sākumu.  Gleznā, tāpat kā dzīvē, tā ir dāvana Baldones izglītības iestāžu pedagogiem. Rudens lapas simbolizē Baldones senos parkus pie Baltās pils un Mercendarbē, bet  apsnigušie pīlādži iekrāso ziemu. Gleznā iemājojis putniņš kaņepītis, kuru var sastapt Baldones mežos, dārzos un parkos.

Baldones māksliniece glezno priekam un smeļas iedvesmu un prasmes mākslinieces Ievas Muzikantes  un citu mākslinieku meistarklasēs.

Dace Mola “Baldones debesis septembrī”

Šim darbam iedvesmu māksliniece guva melnajās rudens nakts debesīs no spīguļojošām, mirdzošajām un zaigojošām zvaigznēm. “Tas ir fantastiski, ka Baldonē varam piedzīvot tuvuma sajūtu debesīm, universam tieši caur Baldones observatorijas darbu,” stāsta māksliniece. Darbam par pamatu izmantots saules sistēmas uzņēmuma fragments. Glezna veidota jauktā tehnikā, gan veidojot tumšajā laukumā zvaigznes, caur kurām izspīd gaisma, gan ievietojot tajos spogulīšus, kas atstaro mūs, baldoniešus, un Baldones ciemiņus, tā kļūstot par zvaigznītēm universa attēlā.

Daiga Cēdere-Salnāja “Hei! Mēs esam te!”

Darbs paralēli uzrunā divas auditorijas. No vienas puses - zvēru gleznojums izskatās kā kādas animācijas filmas stopkadrs un domāts vismazākajiem Meža galerijas apmeklētājiem, no otras puses - tiek uzrunāti pieaugušie, jo tiek aplūkota ekoloģijas tēma. Gleznā nav koku, vilks gaudo uz mēnesi, pele slēpjas no lapsas brieža ragos, jo citur jau nav kur! Arī putni meklē patvērumu pie brieža. Bet briedis un zaķis labsirdīgi un domīgi skatās gleznas skatītājam acīs un saka “Hei! Mēs te esam! Šeit ir mūsu mājas!” Māksliniece sāka gleznot 35 gadus atpakaļ, mācoties Mākslas Akadēmijas sagatavošanas kursos un ilgus gadus ar Ievu Muzikanti kā mentoru.

Ausma Gašpere “Putna lidojums”

“Baldone – Tu mani fascinē, iedvesmo, dod spēku, jaunus projektus, draugus un šeit dzīvo mana māmiņa, Janīna Jankēviča.” Ausma par Baldoni vienmēr izsakās ar mīlestību, turpinot rakstīt rindas: “Baldone aicina piedalīties ar darbu Meža galerijai par tēmu – Baldone gadalaikos. Man patīk Baldones ziema ar baltumu un aktivitātēm Riekstukalnā. Man patīk Baldones pavasaris, ar pirmo svaigo zaļumu un ziedu krāsām visapkārt. Man patīk Baldones vasara ar briedumu, sauli un atvēsinošo Lilliju ezeru. Man patīk Baldones rudens ar krāsu zeltu un atvasaras siltajiem saulrietiem. Kā man to visu ielikt vienā Mākslas darbā, ietverot leģendas un arhitektūru – tikai no Putna Lidojuma. Esi laimīga un rimta Baldone, zem putna spārna. Ar mīlestību un cieņu savai Dzimtajai pilsētai – Baldonei.”

Ausma ir radoša personība, jurists un aizrautīga gleznotāja.

Krišjānis Beļavskis “Bļauris uz motobloka”

Bļauris uz motobloka bija vietējais kokzāģētājs vārdā Ronalds Pravornis, īsajā vārdā - Bļauris, dzīvoja divas mājas no Krišjāņa. Viņš cilvēkiem veda malku, un dzīves lielāko daļu pavadīja meža darbos. Kinorežisora Askolda Saulīša filmā "Jaunības avots" Bļauris un citi vientuļi Baldones iedzīvotāji iemūžināti divtūkstošo gadu sākumā.

Krišjānis Beļavskis studē Latvijas Mākslas akadēmijas 3. kursā, tēlniecības katedrā.

Kate Katrīna Janemane “Meža dzīvnieki”

Kate ir 2015. gada Baldones Mākslas skolas absolvente un viņas darbs Meža galerijā nonāca laimīgas sakritības rezultātā un, iespējams, šis ir sākums lieliskai sadarbībai ar mākslas skolas audzēkņiem. No 2015. gada Kates darbi atradās Mākslas skolas fondā un tie tika pamanīti, kad Mākslas skolas telpās veica praktiskus darbiņus, gatavojot ekspozīciju mežam. Tā kā gleznojums tik ļoti piestāv meža ainavai, autore tika uzrunāta ar lūgumu izstādīt darbus mežā!

Paldies māksliniekiem. Paldies Pilsētas un ceļa uzturēšanas dienestam, kurā strādā cilvēki, kas gādā par novada skaistumu gan ziemā, gan vasarā. Paldies gan par galerijas izveides tehnisko atbalstu, gan par atkritumu tvertvēm, soliņiem un tīrību, kuru atzinīgi vērtē gan vietējie, gan viesi!

 

Irina Sietiņa

Tūrisma organizatore

un mākslinieki

Foto: K.Sietiņš