A+ A

Baldonē atzīmē 100 gadus kopš Baldones-Ikšķiles zirgu tramvaja izveides un gatavojas publicēt jaunu digitālu tūrisma maršrutu

14.05.2021
Drukāt

1921. gadā, pārveidojot Pirmā pasaules kara laikā uzbūvēto šaursliežu dzelzceļu, tika uzbūvēta dzelzceļa līnija no Baldones līdz Daugavai, pa kuru pasažieru vagoniņu vilka zirgs. Bija dzimis tik daudzu Baldones kūrvietas apmeklētāju iemīļotais Baldones-Ikšķiles zirgu tramvajs.

Sagaidot ikgadējo Muzeju nakti, kuras kopējā devīze šogad ir “Robežas”, Baldones muzejs ir sagatavojis bukletu “Baldones-Ikšķiles zirgu tramvajs”, tādējādi atzīmējot šī unikālā objekta 100 gadu jubileju un uzsverot, ka šis tramvajs šķērsoja pagastu robežas, tos tādējādi savienojot. Bukletā atrodama koncentrēta, vēstures avotos balstīta informācija, kuru papildina fotoattēli.

Savukārt Baldones tūrisma informācijas punkts ar prieku ziņo, ka tuvāko mēnešu laikā tiks publicēts jauns digitāls tūrisma maršruts – “Baldones militārais mantojums”, ko veido Baldones tūrisma attīstības biedrība sadarbībā ar Baldones novada Tūrisma informācijas punktu (TIP), papildinot ERAF Interreg projektu “Latvijas-Igaunijas kopīgā militārā mantojuma tūrisma produkts”.  

Maršruts radies jau 2016. gadā Baldones izpētes rezultātā, pateicoties vēstures entuziastiem, kuru vidū ir arī Ojārs Andersons. Baldones TIP maršrutam sagatavos un uzstādīs vairākus informatīvos stendus. Maršruts sāksies pie Mercendarbes muižas un sniegs iespēju apskatīt Pirmā pasaules kara dzelzceļa līnijas uzbērumus un vietas, kur kādreiz bijušas dzelzceļa pieturvietas un stacijas. Pēc Pirmā pasaules kara dzelzceļa sliedes tika demontētas, daļu sliežu izmantoja zirgu tramvaja līnijas izveidei. Maršrutā iekļauta taka, kas ved pa šo līniju. Ar Baldones muzeja izdoto bukletu informācija par zirgu tramvaju būs pieejama plašākam interesentu lokam, bet tie, kas gribēs uzzināt vairāk, būs aicināti meklēt vēsturnieku atrastās dzelzceļu un tramvaju līniju liecības dabā.

Pavisam drīz buklets parādīsies tūrisma informācijas punktos Baldonē, bet jau šobrīd ir iespējams BUKLETU LEJUPIELĀDĒT ŠEIT.

Ja šobrīd vēlaties apskatīt ar zirgu tramvaju saistītās vietas, tad dodieties uz:

  • Ceriņu parku, kur atrodams  dzelzceļa sliežu fragments:

https://www.baldone.lv/lv/turisms/ko_piedzivot_baldone_/apskates_objekti_/seravots_kirzacina/

Rīgas iela 54

GPS 56.747100, 24.401400

  • Daugavas ielu, kur apskatāms zirgu tramvaja modelis:

Daugavas iela 18, https://goo.gl/maps/eh2cXU7gfdbWKNLQA

GPS 56.7471, 24.4014

 

Elīna Rasnace, Baldones muzeja vadītāja

Irina Sietiņa, Tūrisma organizatore

Zane Ulmane, Baldones tūrisma attīstības biedrība