A+ A

Baldonē atklāj 4 tūrisma maršrutus, audiogidu un meža galeriju

15.10.2020
Drukāt

Saulainā rudens sestdienā, 10.oktobrī, Baldonē tika atklāts un prezentēts vairāku gadu garumā ieguldītais darbs Baldones tūrisma attīstībā - četri tūrisma maršruti “Baldones Stāstu takas”, jauniezveidotais 60 minūšu garais audiogids, kurā ietverti 16 stāsti par Baldones tūrisma apskates objektiem, dabu un citiem ar Baldoni saistītiem tematiem, kā arī 3. Baldones novada glezniecības plenērā radītie lielformāta mākslas darbi izveidotajā meža projektā "Baldones Meža galerija".

Atklāšana notika pie Baldones Sporta kompleksa, klātesošos uzrunāja tūrisma organizatore, visu šo projektu koordinatore Irina Sietiņa, kura ieguldījusi lielu darbu, lai Baldones tūrisms attīstītos augstā līmenī. Kā atklāšanas pasākumā stāstīja I.Sietiņa, tad nav vēl dzirdēts, ka Latvijā būtu izveidota šāda meža taka ar audiogidu. Tā ir pirmatnēja ideja, kas tagad ir tikai Baldonē.

“Es jau esmu pārliecinājusies, ka Baldonē dzīvo unikāla tauta, kura apvienojas tieši pie superīgām, lielām idejām. Baldonieši ir vienoti! To pierāda darbs pie šī projekta trīs gadu garumā, apvienojoties daudziem Baldones iedzīvotājiem. Paldies gribu teikt zinātniekiem un vēsturniekiem, kuri dalījās ar savām zināšanu bagātībām, Pilsētas un uzturēšanas dienesta vīriem, kuri ar savām zelta rokām visu palīdzēja uzstādīt, muzeja meitenēm, un galvenais paldies cilvēkam, kas to visu apvienoja un izdarīja – tūrisma organizatorei Irinai Sietiņai,” pateicības vārdus teica Baldones novada Domes priekšsēdētāja vietniece Inese Jēkabsone.

“Baldones Stāstu takas” un audiogids

Dodies pa vienu no četrām Stāstu takām un atklāj Baldones dabas un kultūrvēsturiskās bagātības ar latviešu, krievu, angļu vai lietuviešu valodas audiogida palīdzību! Viss, kas nepieciešams ir viedtālrunis ar interneta pieslēgumu un jebkura QR koda nolasīšanas aplikācija. Maršruti ir pilnībā marķēti un katrā apskates objektā ir uzstādīts informatīvais stends uz kura atrodama QR kodu sleja. Taku simbols ir pēdiņas – sarkanas un zilas. Tās nepārprotami aicina doties ceļā un aizved līdz katram apskates objektam.

Lielais loks. Ja sekosi sarkano pēdiņu marķējumam, dosies pa Stāstu takas lielo loku, kas ir aptuveni 20 kilometrus garš un ietver 16 tūrisma objektus, kuriem ir izstrādāts audiogids. Lielā loka maršrutā apmeklēsiet Baldones muzeju, Observatoriju un aktīvās atpūtas kompleksu “Riekstukalns”. Sākums pie Baldones Sporta kompleksa ieejas durvīm. 

Mazais loks. Sekojot zilajām pēdiņām, tiks veikts stāstu takas mazais loks. Šī taka vairāk koncentrējas ap pilsētu. Baldones centrs ļoti pakāpeniski pārtop mežā un 8 kilometru loks ātri vien atvedīs sākumpunktā, pa ceļam iepazīstinot ar 9 apskates objektiem, tostarp Ceriņu parku, Balto pili, Zirgu tramvaju un Baldones dūņu pirmo atradni.  Mazais loks ir izbraucams arī ar divriteni. Sākums pie Baldones Sporta kompleksa ieejas durvīm.

Riekstukalna taka. Tā ir daļa no “Baldones Stāstu takas” lielā loka. Marķēta līdz Baldones observatorijai un atpakaļ uz sākumu ar sarkano pēdiņu marķējumu. Takas garums ir ap 10 kilometriem, ar 5 kilometriem vienā virzienā. Tā ietver 4 audiogida objektus. Tā ved, galvenokārt, caur skaistiem egļu mežiem. Takas galā ir aktīvās atpūtas komplekss “Riekstukalns”, Riekstukalna tornis un Baldones observatorija. Sākums uz Zaļās ielas, Lauku ielas tuvumā, orientieris betona tiltiņš. GPS 56.74791, 24.39691.

Mercendarbes taka. Tā ir daļa no “Baldones Stāstu takas” lielā loka. Marķēta turp un atpakaļ no Mercendarbes ar sarkano pēdiņu marķējumu. Takas garums ir 8 kilometri, ar 4 kilometriem vienā virzienā. Tā ietver 4 audiogida objektus. Tās galā Mercendarbes muižā, jau novembrī Jūs gaidīs Baldones muzeja jaunā ekspozīcija. Pa ceļam noskaidrosiet gan par Baldones dūņu pirmo atradni, gan redzēsiet Pirmā pasaules kara dzelzceļa uzbēruma fragmentu un sajutīsieties kā jaunatklājējs. Ķeguma prospekta un Tilta ielas kurstojuma tuvumā. GPS 56.7414, 24.4155.

“Baldones Meža galerija”

2020.gada vasarā Mercendarbes muižā notika 3. Baldones novada glezniecības plenērs, kura laikā tapa 15 mākslas darbi. Mākslas darbos ilustrēti “Baldones Stāstu takās” redzami un audiogida stāstos dzirdami apskates objekti. Visus mākslas darbus ir iespēja sastapt savā ceļā kādā no četrām Stāstu takām. Tā atrodas Riekstukalna takas sākumā, ieeja mežā uz Zaļās ielas, Lauku ielas tuvumā, orientieris betona tiltiņš. GPS 56.74791, 24.39691.

Pārgājienā piedalījās arī Vanušku ģimene no Baldones, kuri iesaka apmeklēt taku ikvienam, piebilstot “Izgājām Lielo loku - 20 kilometrus kopā ar 7 un 9 gadus veciem bērniem. Mums ļoti patika. Pēdiņas bija viegli saredzamas un saprotamas. Viegla orientēšanās, kas ļauj nesatraukties par ceļa pareizo virzienu, bet izbaudīt meža klusumu un skaisto dabu! Audiogids – īsi un saprotami izstāsta svarīgāko. Dažus audio ierakstus bērni vēlējās atkārtot. Paldies visiem, kuri piedalījās šī projekta izstrādē un realizācijā. Ļoti gandarīta sajūta, ka Baldonē ir šādas takas. Tā turpināt!”

“Baldones taka brīnišķīga un izzinoša. Ļoti baidījos vai sapratīšu un spēšu ieraudzīt marķējumu, jo ir bijusi negatīva pieredze, bet šī izveidota perfekta. Paldies par ieguldīto darbu, ” par savu pieredzi pastāsta pārgājiena dalībniece Marīna Krēsliņa.

I.Sietiņa pastāstīja, ka Baldone visplašāk pazīstama pateicoties dziednieciskajiem resursiem – ārstnieciskajām dūņām un minerālūdens avotiem, kas līdz 20. gadsimta beigām Baldones teritorijā sekmējuši kūrorta uzplaukumu. Kā arī Baldones novadā apskatāmi vairāki ievērības cienīgi arhitektūras objekti – 19. gadsimta sākumā celtā Baldones baznīca, Baltijas virsmežziņa Mickeviča Baltā pils ar parku, kā arī pirmā kūrorta veidotāju fon Līvenu Mercendarbes muiža, kur mūsdienās savas mājas atradis Baldones muzejs.

Baldoni ieskauj pauguri, ko vietējie dēvē par kalniem - Riekstukalns, Morisona kalns, Jēzītes vai Ezītes kalns, Dālderu kalns, Vanagkalni, Doļu kalns un Kazu kalni. Visaugstākais ir Riekstukalns, kur, mežu ieskauts, atrodas unikāls zinātniskais objekts – Astrofizikas observatorija ar Baltijā lielāko Šmita sistēmas teleskopu. Turpat līdzās atrodas slēpošanas bāze “Riekstukalns”, kas Baldoni padara par slēpošanas un snovborda trasēm bagātāko vietu Baltijā. Vasarā tur ir pieejamas vasaras atrakcijas lieliem un maziem.

“Par “Baldones Stāstu takām” varētu turpināt vēl un vēl. Ieraugi tālas ainavas, skaistus mežus, zemos purvus, mīlīgu ezeriņu un daudz ko citu. Dodies pa “Baldones Stāstu taku”, piedzīvo pats savu stāstu Baldonē un atklāj Baldones slēptās bagātības!” I.Sietiņa iedrošina apskatīt takas un aicina izbaudīt Baldones skaistumu.

Baldonei ir ko parādīt! Dodamies izzināt Baldoni!

Foto galerija

Eva Dišlere

Sabiedrisko attiecību speciāliste

Foto: Aivis Jēkabsons

Video: Valters Kalcenaus

 

Paldies!

Paldies Baldones audigidu autoriem

Baldones audiogids nevarētu tapt, ja mums nebūtu zinošu cilvēku, kas varētu pastāstīt par vietām, ko iekļāvām “Baldones Stāstu takas” maršrutā.

 • Vislielākais paldies mūsu ikgadējai atbalstītājai, vēsturniecei Zanei Ulmanei, kas dalījusies ar savu intelektuālo īpašumu – ilgu gadu pētītajiem faktiem par Baldones vēsturi. Baltās pils, Mercendarbes, Baldones baznīcas, Baldones kūrvietas u.c. objektu audiogidu tekstu autore ir tieši Zane. Zane, savukārt, uzsver, ka daudzus vēsturiskos faktus atklājis Juris Jeršovs, pateicoties kuram, audiogidā iekļauti mazāk zināmie vēsturiskie notikumi un fakti.
 • Baldonietis un vēstures entuziasts Ojārs Andersons pēta pieejamo informāciju par Baldones dzelzceļu un Baldones zirgu tramvaja vēsturi. Atbilstoši Pirmā pasaules kara dzelzceļa līnijas fragmenta un Zirgu tramvaja audiogids ir viņa darba lolojums un paldies Ojāram par dalīšanos zināšanās.
 • Latvijas Universitātes botāniķe Brigita Laime sarakstījusi audiogidu par Baldones mežiem. Lielākais izaicinājums bija iekļauties 300 vārdos, jo stāstīt par mežiem Baldonē var daudz un zināšanas par tiem krātas ilgus gadus, ko Brigita arī dara ikdienā, pasniedzot lekcijas un vedot studentus botānikas praksē. Paldies par mācību minūtēm Baldones audiogidā!
 • Baldones observatorijas vadītājs un vadošais pētnieks Ilgmārs Eglītis mums atsūtīja apjomīgu tekstu par Baldones observatorijas vēsturi. Mēs centāmies tekstu saīsināt un atstāt pašu būtiskāko, jo, pēc audiogida noklausīšanās, vēlējāmies radīt vēlmi observatoriju apmeklēt. Paldies pētniekam par izsmeļošo stāstījumu.
 • Par Riekstukalnu rakstīja SIA “Riekstu kalns” vadītājs Ervīns Kirušo. Baldones vārds mūsu viesiem asociējas ar Riekstukalnu. Kā šī vieta attīstījusies pastāstīs Ervīns caur diktoru balsīm 4 valodās. Paldies par atbalstu un interesanto Riekstukalna stāstu.
 • Elīna Brigmane, Baldones Sporta laureāta ilggadējā organizatoru komandas locekle, uzrakstījusi audiogidu par Baldones sportu. Pirms dažiem gadiem, Sporta laureāta ietvaros, tika apkopota vēsturiskā informācija par baldoniešu sportiskajiem sasniegumiem. Šo informāciju Elīna iekļāva audiogidā un paldies par dalīšanos ar to!
 • Baldones muzeja vadītāja Elīna Rasnace uzrakstīja audiogidu par Baldones kūrvietas koka arhitektūru. Stāstījums sanācis faktiem piepildīts un vienlaicīgi arī tēlains. Paldies Elīnai par uzburto kūrvietas ainu! Mūsdienās ir svarīgi paturēt prātā to kā bija, lai zinātu - kā var būt!
 • Tūrisma organizatore Irina Sietiņa apkopoja informāciju par Liliju ezeru un Baldones kalniem, kā arī organizēja audiogida korektūru, tulkošanu un ierunāšanu.
 • Paldies Domes priekšsēdētājam Raimondam Audzeram par ideju veidot Baldones audiogidu un paldies Domes deputātiem par idejas atbalstīšanu, iekļaujot to 2020.gada darbu un budžeta pozīciju sarakstā kā nozīmīgu papildinājumu “Baldones Stāstu taku” maršrutam.

Paldies par stendu vizuālajiem materiāliem

 • Baldones muzeja krājums
 • Jura Jeršova privātā kolekcija “Baldone laiku griežos”
 • Zanes Ulmanes privātkolekcija
 • LNDB “Zudusī Latvija”
 • Rūtas Kazākas meža un augu zīmējumi
 • Skolotājas Lokas, Marnauzas un Graubas privātkolekcijas
 • Dzintras un Arnolda Ziemeļu privātkolekcija
 • Elīnas Brigmanes fotogrāfiju arhīvs
 • Mārtiņš Logins - Baltās pils aerofoto
 • Krišjānis Sietiņš – fotogrāfijas, aerofotogrāfijas
 • Baldones Baznīcas draudzes un mācītāja Jura Morica foto arhīvs
 • LĢIA dati, Riekstukalna reljefa modelis ar LAS tools 2017, ģenerējusi Irina Sietiņa
 • Andra Grotāna “Baldones Vāverīte” fotogrāfija
 • Vija Eglīte un Ilgmārs Eglītis - Baldones observatorijas vizuālais materiāls
 • Laima Ciseļonoka - nakts fotogrāfija ar Baldones observatoriju
 • Gundara Beļavska koka arhitektūras fotogrāfija
 • Paldies Kristiānam Muzikantam par konsultēšanu dizaina jautājumos.
 • Maketu autore – Laura Prūse
 • Maketu korektūra – Linda Grahoļska

Paldies “Meža galerijas” projekta dalībniekiem

 • Rita Pranča un Andrejs Bovtovičs – par mākslinieku uzaicināšanu, koordinēšanu, materiāltehniskās bāzes informācijas sniegšanu un kopgleznas organizēšanu!
 • Zane Ulmane - organizatoriskais atbalsts
 • Mākslinieki, kas dāvinājuši savas gleznas Baldones novadam un “Meža galerijai”:
 • Maija Bērziņa - Zirgu tramvajs “Skaistais veselības brauciens”  
 • Dārta Hapanioneka – “Liliju ezers”
 • Ausma Gašpere – “Dūņu purvs”
 • Rita Tālmane – “Sports Baldonē”
 • Liena Ivonna Šervinska – “Mercendarbes muiža un aleja”
 • Rita Pranča un Andrejs Bovtovičs – “Pladu purvs”
 • Inese Mīlberga – “Baldones vēsturiskā koka arhitektūra”
 • Anda Sproģe - Baltā pils “Gals un sākums”
 • Līga Jukša – “Baldones observatorija”
 • Aivis Pīzelis – “Baldones meži”
 • Alberts Miķelsons – “Baldones kūrvieta”
 • Juris Ģērmanis – “Baldones dzelzceļa fragments”
 • Inese Sudare - Baldones mežs “Baldones brunetes”
 • Gleznu rāmju izgatavošana un uzstādīšana – Pilsētas un ceļu uzturēšanas dienests

Paldies par dalību “Baldones Stāstu takas” maršruta izstrādē

 • Raimonds Audzers, Līga Dāboliņa, Sandra Krūmiņa, Ojārs Andersons, Zane Ulmane, Anete Braufmane.
 • Vēsturiski takas Baldonē pētījuši - Pauls Grants, Juris Smaļinskis, Aiva Veršiņina, Juris Žilko, kā arī Laura Šīrante, Jānis Radziņš un citi.
 • Riteņbraucēji, sēņotāji, nūjotāji un citi taku gājēji! Meža takas rodas Jūsu aktivitāšu rezultātā!
 • Oficiāls dabas tūrisma maršruts tapis sadarbībā ar A/S “Latvijas valsts meži” - Meža apsaimniekošanas plānošanas vadītājs Jānis Zitāns, Zemes lietojuma speciālists Ingūna Meļķe, Misas iecirkņa mežkopis Madars Grasmanis un citiem A/S LVM speciālistiem.

Paldies SIA “Industrial sound&magic” par Baldones audiogida ierakstīšanu:

 • Vitāls Germans – režisors, producents
 • Anna Germane – inženiere un montāžiste
 • Anete Germane (Irregular Latvian) - angļu valoda
 • Māris Dadzis – latviešu valoda 
 • Sigita Marciuviene -  lietuviešu valoda
 • Владимир Букчинин – krievu valoda
 • Tulkojumi:
 • Lietuviešu un krievu valodu tulkojums SIA “Coorporate”
 • Angļu valodas tulkojums Zane Šurna
 • Audioierakstus testēja Armands Mežinskis, Ojārs Andersons un lietuviete Vida Kadikiene

Paldies par marķēšanu, stendu un norāžu uzstādīšanu

 • Koka norādes – Dāvis Locs darbnīca “Dēļotava”
 • Stendi un norāžu uzstādīšana – Pilsētas un ceļu uzturēšanas dienests.
 • Koka stendu izgatavotājs - Viktors Kosakovskis
 • Jaunie metāla stendi - Igors Požarnovs
 • Pilsētas marķējuma izgatavošana - Ēriks Voroņins, SIA “Amata meistars”