A+ A

Meistaru dienas Baldonē šogad notiks no 31. marta līdz 2. aprīlim!

21.03.2017
Drukāt

     Lai popularizētu latviešu amatu prasmes, Baldones novads jau ceturto gadu pēc kārtas piedāvā īpašu programmu “Meistaru dienas Baldonē”.
     Pasākumi norisināsies no 31. marta līdz 2. aprīlim, tradicionālā Latvijas mēroga pasākuma "Satiec savu meistaru" ietvaros, lai sekmētu kultūras mantojuma pārmantošanu, kā arī vēstītu plašākai sabiedrībai par meistariem, viņu zināšanām un prasmēm. Tradicionālā Latvijas mēroga pasākuma "Satiec savu meistaru" ietvaros būs iespēja iepazīties ar pirts "Lejasmārtiņi" pirtnieku zināšanām un padomiem, savukārt dabīgās kosmētikas ražošanas noslēpumus atklās meistare no "KazasLaukos". Šie meistari rādīs un nodos prasmes noslēdzošā pasākumā “Meistaru dienas Baldonē’’ ietvaros , kas norisināsies Mercendarbes muižā. Pasākuma laikā būs iespēja uzzināt arī par dabiskās kosmētikas pagatavošanas noslēpumiem, dalīsies “Simlachy remedies’’ un par dažādiem pirts rituāliem, stāstīs un rādīs sertificēti pirtnieki.

                                           "Meistaru dienas Baldonē" programma

Darbnīca "KazasLaukos"
Iemācies vārīt ziepes!
Meistarklases norises laiks:
31. marts, piektdienā, plkst. 15.00 – 18.00
1. aprīlis, sestdienā, plkst. 12.00 – 15.00
Iepriekšēja pieteikšanās, zvanot 26463601 (Rita)
Pasākuma norises vieta: Baldones novads, Baldones pagasts, mājas ''Lauki''

     Māksliniece Rita Pranča piedāvā meistarklasi ziepju vārīšanā, aicinot viesus uz savām mājām. Viena no senām latviešu tradīcijām ir vārīt ziepes no kazas piena. Ne velti! Mūsdienās mēs zinām, ka kazai ir vērtīgākais piens, tas ir bagātākais kalcija, vitamīna B6, kālija, niacīna, antioksidantu un selēna avots. Meistarklasē jums būs iespēja piedalīties dabisku, latvisku ziepju pagatavošanā. Ritas meistarklase vienlaicīgi ir arī daļa no visas Latvijas “Satiec savu meistaru” pasākumu kopuma.
   Rita ir ne tikai māksliniece, bet arī zaļi domājoša personība, kura savu dzīves stilu un domāšanu iegulda eko-kosmētikas ražošanā. Brīvajos brīžos Rita ar savu vīru Andreju nododas gleznošanai mājās, kuras vienlaicīgi kļuvušas par viņu studiju-galeriju. Šī galerija būs pozitīvs pārsteigums ikvienam! Ritas mājās būs iespēja iegādāties ziepes, ķermeņa kopšanas līdzekļus un kopā ar vīru gleznotās gleznas, kā arī iedzert tēju un parunāt par zaļu dzīvi.

Pirtiņa “Lejasmārtiņi”
Pirts darbnīca “Zaķīši pirtiņā”. Kā iet pirtī visai ģimenei?
Apmeklētājiem pieejamie laiki:
Sestdien, 1. aprīlī, plkst. 10.00 -12.00 ; 12.30 - 14.30 un 15.00 - 17.00.
Iepriekšēja pieteikšanās, zvanot 29242757 (Inese)
Pasākuma norises vieta: Baldones novads, Baldones pagasts, mājas “Lejasmārtiņi”

     Pasākumu “Meistaru dienas Baldonē” un “Satiec savu meistaru” ietvaros aicinām ģimenes ar bērniem viesoties “Lejasmārtiņu” pirtī, lai iepazītu pirtiņu kā ģimenes saliedējošu pasākumu un kopā būšanu. Katram līdzi jāņem dvielis, kurā ietīties, čības un pirts cepure. Gaidīsim ģimenes ar bērniem, iepriekš piesakoties pa telefonu. Katrai ģimenei būs atvēlētas divas stundas.
     Pirtiņā “Lejasmārtiņi” saimnieko Inese un Juris, sertificēti pirtnieki, kuri savas zināšanas turpina pilnveidot, uzņemot jaunus pirtsmīļus un domājot, kā pārsteigt tos, kuri “Lejasmārtiņu” pirtiņā jau viesojušies. Abi pirtnieki ir pārliecināti, ka pirts ir kas vairāk par patīkamu relaksāciju. Pirts pēriens atjauno zudušo enerģiju, harmonizē fizisko un garīgo “es”, liek pastiprināti domāt par attiecību kopšanu. Inese un Juris vēlas iedrošināt visus, kuru pieredze pirts lietās ir bijusi negatīva un kuriem nepatīk karstums. Jūs iemīlēsiet pirti un sapratīsiet, kā var palutināt sevi un uzturēt labu veselību!

Baldones Draugu pirts
Kopā ar pirtniekiem Armandu un Helēnu izbaudi pirtiņu un sasveicinies ar Pirts gariņu!
Sestdien, 1. aprīlī, plkst. 14.00 – 18.00
Iepriekšēja pieteikšanās, zvanot 29467218 (Armands)
Pasākuma norises vieta: Baldones draugu pirts, Baldone, Ķeguma prospekts 28

      Pirtnieki Armands un Helēna piedāvā ikvienam ieiet pirtiņā, izbaudīt tēju un sarunas par un ap pirti! Pirtī iešanas process ietvers sildīšanos, pirts slotu sagatavošanu pēršanai, ķermeņa skrubēšanu, skalošanos, pēršanos, mērcēšanos baļļā, ķermeņa, ādas pabarošanu ar medu un/vai ar augiem. Papildus pirtnieki piedāvās sarunas par pirts slotām, to veidiem, formām, praktisko baudījumu, siešanu, par pirtī iešanas tradīcijām un principiem. Noslēgumā pateikšanās Pirts gariņam par jauko pirts dienu.
     Līdzi jāņem viss pirts apmeklēšanai paredzētais – pirts cepurīte, čības, halāts, dvielis, pirts kostīms utt. Vēlamas divas slotiņas – viena praktiskai pirts baudīšanai, otra – ziedojums Pirts gariņam un/vai pirts saimniecei (var būt arī lietas, kas saistītas ar pirtiņu, piemēram, slotiņa, medus, zāļu tējas, vai kas cits, ko sirds vēlas dāvāt); kāds viegls našķis (auglis, dārzenis, siers), ko sirds kāro pirtiņā, jo pasākums ilgs vairākas stundas!
     Armands – dzimis pirtnieks, izprot gaisa, uguns, ūdens un zemes spēku saistību ar mīlestību. Pamatu izpratnei par pirts tradīciju vērtību latviešu kultūrā, kā arī par pirts nozīmi ķermeņa un gara spēka atjaunošanai Armandam deva vecāki. 2014. gadā Armands saprata, ka ir gatavs savas zināšanas pierādīt un kļūt par sertificētu pirtnieku, mācoties “Pirts skolā”. Savas amata prasmes viņš turpina pilnveidot pie pirts meistariem “Gaismas pirtī” un labprāt dalās ar savām zināšanām un prasmēm.
     Helēna par galveno dzīvē uzskata pašpietiekamu personību līdzsvarotās un laimīgās attiecībās. Attiecībās ar sevi pašu, ar citiem, ar dabu un pašu dzīvi. Kopš 1999. gada Helēna meklē zināšanas un patiesības, izmantojot studijas praktiskajā psiholoģijā, ekspresīvo mākslu terapiju, kā arī šamanisko praksi un pirtnieces profesiju.

Pirts svētki ģimenēm Mercendarbes muižā
Svētdien, 2. aprīlī, plkst. 12.00 - 16.00
Mācies lutināt sevi un piedalies!
Bez iepriekšējas pieteikšanās
Pasākuma norises vieta: Baldones novads, Mercendarbes muiža
Programmā meistarklases un pieredzes apmaiņa!
     Inese un Juris (pirts "Lejasmārtiņi" pirtnieki)
     Mercendarbes muižā aicinām izzināt vairāk par ģimenes pirti un pirtīžas rituālu zīdaiņiem. Interesenti tiks iepazīstināti ar pirti kā vietu, kur sakārtot savas domas, stiprināt veselību un pievērsties savam ķermenim un garam. Varēs uzzināt par slotu siešanu un skrubīšu gatavošanu. Katram būs iespēja pasmaržot un iepazīt skrubīšos izmantojamos augu pulverus un uzzināt, kā pagatavot skrubīti mājas pirtiņai.
     Armands un Helēna (pirtnieki)
     Pirtnieki stāstīs par savu pieredzi un dalīsies zināšanās par to, kā no pirts apmeklējuma gūt baudījumu un enerģiju. Armands stāstīs un rādīs par pirtnieka un/vai pirtsmīļa pirts baudīšanu. Tiks pastāstīts par pirtī iešanas posmiem: sākumu, ierašanos pirtiņā, pirtī iešanu, sildīšanos, pēršanos, tvaika vadību, slotām un to sagatavošanu, izmantošanu un/vai novietošanu, un daudz ko citu. Īpašs uzsvars tiks likts uz sildīšanos – padomi par to, kā pareizi sildīties, kurā mirklī skrubēties, kad un kā pērties. Varēs uzzināt vairāk arī par ķermeņa un ādas pabarošanu pēc pirts, kādus līdzekļus izmantot un kad to ir nepieciešams darīt, un visbeidzot, kā noslēgt pirts apmeklējumu. Darbnīcas gaitā iespēja izbaudīt sauso pērienu!
      Marta (Silmachy remedies)
     “Silmachy remedies” ir dabīgas, rokām gatavotas kosmētikas zīmols, kas izveidojies Baldonē, mežu un pļavu ieskautajās "Silmaču" mājās. Meistaru dienās ikviens vēlas būt tuvāk atjaunojošajam un dziedinošajam pirts rituālam, tādējādi tiks piedāvāta meistarklase kopjoša ķermeņa losjona izgatavošanā. Zīmola radītāji ir Marta Trofimova – diplomēta farmaceite, “Silmachy remedies” produkcijas un receptūras veidotāja un izgatavotāja, un Ingus Šulcs – vīrišķā tēla, bārdas un ūsu pazinējs un entuziasts, produkcijas iedvesmotājs. Kosmētikas produkts ir dabīgs, bez pievienotiem ķīmiskiem konservantiem, stabilizatoriem un biezinātājiem, gatavošanā izmantojot EcoCert sertificētas un atzītas izejvielas.
      Rita (KazasLaukos)
     Meistaru dienās “Kazas Laukos”  piedāvās iepazīties ar leģendāro Baldones dūņu pielietošanu ķermeņa kopšanas procedūrās. Būs iespēja kopā pagatavot ķermeņa skrubjus ar dūņām un citām dabīgām izejvielām. “Kazas Laukos” produkciju būs iespējams iegādāties par īpašām cenām.

Pasākuma ietvaros:

  • latvju danči ar dzīvo mūziku
  • kokļu ansamblis "Dzītari"
  • hip-hop grupa "Be one"
  • pasākumā būs iespēja iegādāties kafiju, tēju un uzkodas, kā arī vietējo amatnieku produkciju

Pirts “Mežvītoli”
Atvērtās durvis pirtiņā

Svētdien, 2. aprīlī, plkst. 16.00 - 18.00
Iepriekšēja pieteikšanās, zvanot 26173998 (Jolanta)
Pasākuma norises vieta: “Mežvītoli”, Baldones novads (blakus Mercendarbes muižai.

       Pēc pirts svētkiem Mercendarbes muižā ciemos pie sevis aicina saimniece Jolanta, kura pastāstīs gan par savu pirtiņu, gan pieredzi pirts iešanā. Par godu Meistaru dienām un Pirts svētkiem, pirtiņas rezervēšana ar atlaidi!

Visi programmā aprakstītie pasākumi ir bezmaksas.
Papildus informāciju var iegūt zvanot meistariem vai rakstot uz turisms@baldone.lv
Ņemot vērā, ka pasākumi saistīti ar pirtī iešanu un ģimeniskām vērtībām, alkohola lietošana netiek atbalstīta!