A+ A

Kur nakšņot Baldonē?

MERCENDARBES MUIŽA

Krāšņa simtgadīgu liepu aleja ved uz Mercendarbes muižu, tās saimnieki un laiki ir mainījušies, bet Mercendarbes muižas vēsturiskais izskats un šarms ir saglabājies līdz mūsdienām.

Mercendarbes muiža ir viena no krāšņākajām Baldones vēsturiskajām celtnēm. No pagājušā gadsimta sākuma ir saglabājušās ieejas vestibila grīdas flīzes un oriģinālā sienu krāsojuma fragmenti, kā arī senās kāpnes, kas ved uz otro stāvu. Skaistākās telpas atrodas ēkas 2. stāvā – Svinību zāle un Līvenu zāle ar pēdējā muižas īpašnieka Karlosa fon Līvena portretu, kas gleznota ap 2000.gadu no 1914.gada fotogrāfijas. Gleznas autore -  māksliniece, Baldones mākslas skolas kompozīcijas, keramikas un zīmēšanas skolotāja Ieva Muzikante. Savukārt 2. stāva telpās ir atjaunots dekoratīvais krāsojums un dekoratīvās joslas.

Muižas lepnums - 18.gadsimta rokoko stila ozolkoka ārdurvju vērtnes, kas ir kļuvušas par augstvērtīgu vēstures mantojumu un valsts nozīmes mākslas pieminekli, un Liepu aleja - Valsts nozīmes dabas piemineklis. Gan muižas ozolkoka ārdurvju vērtnes, gan Liepu aleja, kas iestādīta 1896. gadā, ir Līvenu dzimtas ieguldījums muižas un tās apkārtnes pilnveidošanā.

Mercendarbes muižā ir apskatāma Baldones vēsturisko materiālu ekspozīcija. Ir saglabājušās un apskatāmas fotogrāfijas ar 1914. gada muižas interjeru, Pirmā pasaules kara laiku,  Baldones ievērojamāko objektu un kūrorta laiku. Baldones kūrorta laiku fotogrāfijās redzama arī tā laika saviesīgā dzīve, piemēram, foto no 1932. gada Skaistum karalienes vēlēšanu konkursa. Interesanti, ka Skaistum karalienes vēlēšanas konkurss iedvesmojis populāro 20. gadsimta sākuma rakstnieku - baldonieti Alfrēdu Dziļumu,  uzrakstīt romānu - „Vienas vasaras zieds”. Galvenās varones prototips bijusi novadniece Emīlija Punka, kas 1932. gadā ieguva Baldones kūrorta Skaistum karalienes titulu. Muzejā var aplūkot arī dažādas vēsturiskas kleitas, tādejādi rodot priekšstatu par to, kāda ir  bijusi dāmu mode kūrorta laikā. Tā pat aplūkojami dažādi vēsturiski priekšmeti un citas liecības par kūrvietu.

Muižas vēstures līkloči aizved tālā pagātnē.  Mercendarbe kā vieta zināma no 1254. gada, kad šīs zemes ir piederējušas Rīgas arhibīskapijai. Sākotnējas nosaukums ir bijis Merzepole vai Mertzepole pēc analoģijas ar cita Livonijas apgabala Metsepole nosaukumu. No 1700 gadiem Mertzdorf, no 1800 gadu vidus - Merzendorf, no 20 gadsimta 20. gadiem - Mercendarbe.

Zināms, ka līdz 1686. gadam īpašums ir piederējis Pfeliceriem Frankiem, kad tas tika pārdots Kurzemes hercogam un tālākos 100 gadus tā bija Kurzemes hercoha rentes muiža. 1786. gadā no Kurzemes hercoga muižu nopērk Fridrihs Georgs fon Līvens. Fridrihs Georgs fon Līvens bija Baldones muižas nomnieks un Līves muižas īpašnieks. Baldones muižas centrs agrāk atradās Vārpu ciemā, un Līves muiža atradās mūsdienu Daugmales teritorijā, Daugavas krastā Nāves salas galā uz Ķeguma pusi. Mūsdienās kur agrāk bijusi Līves muiža, teritorija appludināta.

Līvenu radu raksti sakņojas līvu valdnieka Kaupo dzimtā. Saskaņā ar vēsturiskajām liecībām, Līvenu dzimtas pārstāvji, kas muižā saimniekojuši aptuveni 150 gadus, bija līvu valdnieka Kaupo pēcteči. Kaupo bija līvu vadonis, kurš viens no pirmajiem pieņēma kristīgo ticību Livonijas krusta kara laikā. Tādējādi Romas pāvests Innocents Trešais viņam 1208. gadā piešķīra vārdu un titulu. Jaunais vārds – Jakob (Jēkabs), tituls - Lieven (Līvs),  Livonija – Līvu zeme.

Līveni muižu pārdod pēc agrārās reformas. No 1939-2012.  gadam muižā ierīkots bērnu nams. Kopš 2009. gada muiža ir Baldones novada pašvaldības privātīpašums un no 2013. gada tā pamazām atgriežas apritē – muižā tiek rīkoti dažādi kultūras un svinību pasākumi, ekskursijas un piedāvātas naktsmītnes.

Pasākumu rīkošana - telpas tiek iznomātas koncertiem, kāzu ceremonijām, semināriem, konferencēm, banketiem, nometnēm, korporatīvajiem pasākumiem. Tiek piedāvāti arī galdu klāšanas pakalpojumi. 

 Ekskursijas - Mercendarbes muiža ir pieejama apskatei, ekskursiju piesakot iepriekš. Muižas parkā pie ūdenstilpnes ir labiekārtota atpūtas un piknika vieta.

Nakšņošana - muižā iespējams izmitināt līdz 30 viesiem. Ir pieejamas istabas 2 - 4 personām un apartaments līdz 10 personām, kā arī telts vietas muižas parkā.

Viesu skaits: svinībām līdz 60
Gultas vietas: nakšņošana līdz 30

Kontaktinformācija:

Mercendarbe, Baldones pagasts, Baldones novads, LV-2125
+371 29 545 201 (Zane)
mercendarbe1@gmail.com 
www.facebook.com/MercendarbeManor
www. merzendorf.com
LAT: 56.7656, LON: 24.4311


BALDONES MEŽA MĀJA

Brīvdienu māja "Baldones Meža māja" piedāvā atpūtu ar naktsmītnēm skaistā egļu un priežu meža ielokā, kur reibinoši svaigais gaiss pārsteigs lielpilsētas nogurdinātos. 

Pirts rituālu cienītājiem – pirts latviskā gaumē, bērzu slotas, sāls/kafijas skrubis, atpūtas telpa un smaržīga zāļu tēja. Dabas smaržu un skaņu baudīšanai, laiskām sarunām, priežu galotņu, mēness un zvaigžņu vērošanai - āra terase un kubls ar siltu vai aukstu ūdeni pēc viesu izvēles.

Viesībām piemērota ir kamīnzāle, kurā ērti jutīsies līdz pat 30 viesiem. Ir pieejams virtuves stūris un grils uz āra terases. Tiek piedāvāti galdu klāšanas pakalpojumi. 

Viesu rīcībā ir četras guļamistabas, kurās var nakšņot līdz 16 personām.

Vietu skaits: 30
Gultas vietas: 16

Kontaktiinformācija:

Ķeguma prospekts 28,
Baldone, LV 2125,
+371 29545201
www.Naturehouselatvia.com 
contact@naturehouselatvia.com
LAT: 56.7416, LON: 24.4233


VIESU NAMS "MEŽKALNI"

PalielinātViesu nams “Mežkalni” ar pirti un nelielu ūdenskrātuvi atrodas skaistā priežu meža ielokā, aptuveni 40 kilometrus no Rīgas, netālu no populārā Riekstukalna slēpošanas trasēm, Baldones observatorijas un Mercendarbes muižas. Tīrs gaiss, miers un klusums  -  pateicoties skuju koku meža masīvam un pietiekamam attālumam no lielajām pilsētām. Lieliska vieta gan kur atpūsties no ikdienas steigas, atjaunojot spēkus, gan kur rīkot dažādus seminārus, jo piedāvājumā ir projektora ekrāns un Wi-Fi bezvadu internets. Mežkalni ir ideāla vieta kur svinēt svētkus, īpaši piemēroti kāzu svinēšanai patīkamās mežmalas atmosfēras dēļ.

Divstāvīgā viesu nama  pirmajā stāvā - banketzāle, virtuve, pirts, dušas, WC; otrajā stāvā - 5 numuriņi, visi aprīkoti ar WC, 3 no tiem arī ar dušu. Bēniņos ir pieejamas telpas, ja nepieciešamas papildus gultas vietas. No virtuves un viesistabas ir izeja uz terasi, no kuras paveras skaists skats uz meža ieskauto ūdens krātuvi.

Viesu skaits: 45
Gultas vietas: 19 + 6 papildus guļvietas

Kontaktinformācija:

"Mežkalni", Baldone, LV 2125,
+371 26 419 464
info@mezkalni.lv
www.mezkalni.mozello.lv
 

PalielinātPalielinātPalielināt

VIESU NAMS "VIZBULĪTES"

Kontaktinformācija:

"Vizbulītes", Baldones lauku teritorija, Baldones novads, LV-2125
imantas@tvnet.lv
http://www.vizbulites.lv
+371 28349116


VIESU NAMS MEŽVĪTOLI

Brīvdienu māja “Mežvītoli” atrodas gandrīz 40 kilometrus no Rīgas, 4 km no Baldones pilsētas centra, Daugmales virzienā, netālu no populārajām Riekstukalna un Mežkalnu slēpošanas trasēm, blakus vienam no Baldones novada vērtīgākajiem arhitektūras pieminekļiem - Mercendarbes muižas, klusā vietā ar ērtu piebraukšanas iespēju, gan ar privāto, gan ar sabiedrisko transportu.

“Mežvītoli” piedāvā nakšņošanu,  telpu viesībām, aromātisku pirti, makšķerēšanu un peldes blakus esošajā ūdens krātuvē.

Piedāvājumā ir naktsmītnes 2 istabiņās 4 – 12 cilvēkiem.

Vietu skaits: 20
Gultas vietas: 12

Kontaktinformācija:

Mežvītoli, Baldones novads, Mercendarbe, LV-2125
mezvitoli@gmail.com
twitter.com/PirtsMezvitoli
+371 26173998, +371 26202288


VIESNĪCA /HOSTELIS "BALDONE"


Atpūtas namiņš ar pirti “Pirts Rudzos”

Atpūtas namiņš ar pirti atrodas Baldones novadā, klusā dabas nostūrī, kur iespējams atpūsties no ikdienas steigas. Šeit iespējams izjust īstu pirts rituālu, kurā ietilpst “pēršana” ar zaru slotiņām, masāža ar skrubi un zāļu tējas baudīšana. Pirtiņā iespējams atzīmēt arī kādu īpašu notikumu vai vienkārši svinēt dzīvi!

 

Vietu skaits: 12
Gultas vietas: 8

 

Kontaktinformācija:

“Rudzi”, Baldones pagasts, Baldones novads, LV-2125
+371 26732501
pirtsrudzos@gmail.com
http://pirtsrudzos.mozello.com/
LAT: 56.763284, LON: 24.371844