A+ A

Mercendarbes muiža

Krāšņa simtgadīgu liepu aleja ved uz Mercendarbes muižu, tās saimnieki un laiki ir mainījušies, bet Mercendarbes muižas vēsturiskais izskats un šarms ir saglabājies līdz mūsdienām.

 

Mercendarbes muiža ir viena no krāšņākajām Baldones vēsturiskajām celtnēm. No pagājušā gadsimta sākuma ir saglabājušās ieejas vestibila grīdas flīzes un oriģinālā sienu krāsojuma fragmenti, kā arī senās kāpnes, kas ved uz otro stāvu. Skaistākās telpas atrodas ēkas 2. stāvā – Svinību zāle un Līvenu zāle ar pēdējā muižas īpašnieka Karlosa fon Līvena portretu, kas gleznota ap 2000.gadu no 1914.gada fotogrāfijas. Gleznas autore -  māksliniece, Baldones mākslas skolas kompozīcijas, keramikas un zīmēšanas skolotāja Ieva Muzikante. Savukārt 2. stāva telpās ir atjaunots dekoratīvais krāsojums un dekoratīvās joslas.

Muižas lepnums - 18.gadsimta rokoko stila ozolkoka ārdurvju vērtnes, kas ir kļuvušas par augstvērtīgu vēstures mantojumu un valsts nozīmes mākslas pieminekli, un Liepu aleja - Valsts nozīmes dabas piemineklis. Gan muižas ozolkoka ārdurvju vērtnes, gan Liepu aleja, kas iestādīta 1896. gadā, ir Līvenu dzimtas ieguldījums muižas un tās apkārtnes pilnveidošanā.

Mercendarbes muižā ir apskatāma Baldones vēsturisko materiālu ekspozīcija. Ir saglabājušās un apskatāmas fotogrāfijas ar 1914. gada muižas interjeru, Pirmā pasaules kara laiku,  Baldones ievērojamāko objektu un kūrorta laiku. Baldones kūrorta laiku fotogrāfijās redzama arī tā laika saviesīgā dzīve, piemēram, foto no 1932. gada Skaistum karalienes vēlēšanu konkursa. Interesanti, ka Skaistum karalienes vēlēšanas konkurss iedvesmojis populāro 20. gadsimta sākuma rakstnieku - baldonieti Alfrēdu Dziļumu,  uzrakstīt romānu - „Vienas vasaras zieds”. Galvenās varones prototips bijusi novadniece Emīlija Punka, kas 1932. gadā ieguva Baldones kūrorta Skaistum karalienes titulu. Muzejā var aplūkot arī dažādas vēsturiskas kleitas, tādejādi rodot priekšstatu par to, kāda ir  bijusi dāmu mode kūrorta laikā. Tā pat aplūkojami dažādi vēsturiski priekšmeti un citas liecības par kūrvietu.

Muižas vēstures līkloči aizved tālā pagātnē.  Mercendarbe kā vieta zināma no 1254. gada, kad šīs zemes ir piederējušas Rīgas arhibīskapijai. Sākotnējas nosaukums ir bijis Merzepole vai Mertzepole pēc analoģijas ar cita Livonijas apgabala Metsepole nosaukumu. No 1700 gadiem Mertzdorf, no 1800 gadu vidus - Merzendorf, no 20 gadsimta 20. gadiem - Mercendarbe.

Zināms, ka līdz 1686. gadam īpašums ir piederējis Pfeliceriem Frankiem, kad tas tika pārdots Kurzemes hercogam un tālākos 100 gadus tā bija Kurzemes hercoga rentes muiža. 1786. gadā no Kurzemes hercoga muižu nopērk Fridrihs Georgs fon Līvens. Fridrihs Georgs fon Līvens bija Baldones muižas nomnieks un Līves muižas īpašnieks. Baldones muižas centrs agrāk atradās Vārpu ciemā, un Līves muiža atradās mūsdienu Daugmales teritorijā, Daugavas krastā Nāves salas galā uz Ķeguma pusi. Mūsdienās kur agrāk bijusi Līves muiža, teritorija appludināta.

Līvenu radu raksti sakņojas līvu valdnieka Kaupo dzimtā. Saskaņā ar vēsturiskajām liecībām, Līvenu dzimtas pārstāvji, kas muižā saimniekojuši aptuveni 150 gadus, bija līvu valdnieka Kaupo pēcteči. Kaupo bija līvu vadonis, kurš viens no pirmajiem pieņēma kristīgo ticību Livonijas krusta kara laikā. Tādējādi Romas pāvests Innocents Trešais viņam 1208. gadā piešķīra vārdu un titulu. Jaunais vārds – Jakob (Jēkabs), tituls - Lieven (Līvs),  Livonija – Līvu zeme.

Līveni muižu pārdod pēc agrārās reformas. No 1939-2012.  gadam muižā ierīkots bērnu nams. Kopš 2009. gada muiža ir Baldones novada pašvaldības privātīpašums un no 2013. gada tā pamazām atgriežas apritē – muižā tiek rīkoti dažādi kultūras un svinību pasākumi, ekskursijas un piedāvātas naktsmītnes.

 

Pasākumu rīkošana - telpas tiek iznomātas koncertiem, kāzu ceremonijām, semināriem, konferencēm, banketiem, nometnēm, korporatīvajiem pasākumiem. Tiek piedāvāti arī galdu klāšanas pakalpojumi. 

 

 Ekskursijas - Mercendarbes muiža ir pieejama apskatei, ekskursiju piesakot iepriekš. Muižas parkā pie ūdenstilpnes ir labiekārtota atpūtas un piknika vieta.
 

Nakšņošana - muižā iespējams izmitināt līdz 30 viesiem. Ir pieejamas istabas 2 - 4 personām un apartaments līdz 10 personām, kā arī telts vietas muižas parkā.

 

Viesu skaits: svinībām līdz 60

Gultas vietas: nakšņošana līdz 30

 

Kontaktinformācija:

Mercendarbe, Baldones pagasts, Baldones novads, LV-2125
tālr. nr. +371 29 545 201 (Zane)

mercendarbe1@gmail.com 
www.facebook.com/MercendarbeManor

www. merzendorf.com 

LAT: 56.7656, LON: 24.4311