A+ A

Mercendarbes muiža

Krāšņa simtgadīgu liepu aleja ved uz Mercendarbes muižu, tās saimnieki un laiki ir mainījušies, bet Mercendarbes muižas vēsturiskais izskats un šarms ir saglabājies līdz mūsdienām.

Mercendarbes muiža ir viena no krāšņākajām Ķekavas novada vēsturiskajām celtnēm. No pagājušā gadsimta sākuma ir saglabājušās ieejas vestibila grīdas flīzes un oriģinālie sienu krāsojuma fragmenti, kā arī senās kāpnes, kas ved uz otro stāvu. Skaistākās telpas atrodas ēkas 2. stāvā – Svinību zāle un Līvenu zāle ar pēdējā muižas īpašnieka Karlosa fon Līvena portretu, kas gleznota ap 2000.gadu no 1914.gada fotogrāfijas. Gleznas autore -  māksliniece, Baldones mākslas skolas kompozīcijas, keramikas un zīmēšanas skolotāja Ieva Muzikante. Savukārt 2. stāva telpās ir atjaunots dekoratīvais krāsojums un dekoratīvās joslas.

Muižas lepnums - 18.gadsimta rokoko stila ozolkoka ārdurvju vērtnes, kas ir kļuvušas par augstvērtīgu vēstures mantojumu un valsts nozīmes mākslas pieminekli, un Liepu aleja, kas ir valsts nozīmes dabas piemineklis. Gan muižas ozolkoka ārdurvju vērtnes, gan Liepu aleja, kas iestādīta 1896. gadā, ir Līvenu dzimtas ieguldījums muižas un tās apkārtnes pilnveidošanā. Muižas ēku ieskauj senatnīgs parks, kurā iekārtota piknika vieta atpūtniekiem.

Muižas vēstures līkloči aizved tālā pagātnē.  Mercendarbe kā vieta zināma no 1254. gada, kad šīs zemes ir piederējušas Rīgas arhibīskapijai. Sākotnējas nosaukums ir bijis Merzepole vai Mertzepole pēc analoģijas ar cita Livonijas apgabala Metsepole nosaukumu. No 1700 gadiem Mertzdorf, no 1800 gadu vidus - Merzendorf, no 20 gadsimta 20. gadiem - Mercendarbe.

Zināms, ka līdz 1686. gadam īpašums ir piederējis Pfeliceriem Frankiem, kad tas tika pārdots Kurzemes hercogam un tālākos 100 gadus tā bija Kurzemes hercoga rentes muiža. 1786. gadā no Kurzemes hercoga muižu nopērk Fridrihs Georgs fon Līvens. Fridrihs Georgs fon Līvens bija Baldones muižas nomnieks un Līves muižas īpašnieks. Baldones muižas centrs agrāk atradās Vārpu ciemā, un Līves muiža atradās mūsdienu Daugmales teritorijā, Daugavas krastā Nāves salas galā uz Ķeguma pusi. Mūsdienās kur agrāk bijusi Līves muiža, teritorija appludināta.

Līvenu radu raksti sakņojas līvu valdnieka Kaupo dzimtā. Saskaņā ar vēsturiskajām liecībām, Līvenu dzimtas pārstāvji, kas muižā saimniekojuši aptuveni 150 gadus, bija līvu valdnieka Kaupo pēcteči. Kaupo bija līvu vadonis, kurš viens no pirmajiem pieņēma kristīgo ticību Livonijas krusta kara laikā. Tādējādi Romas pāvests Innocents Trešais viņam 1208. gadā piešķīra vārdu un titulu. Jaunais vārds – Jakob (Jēkabs), tituls - Lieven (Līvs),  Livonija – Līvu zeme.

Līveni muižu pārdod pēc agrārās reformas. No 1939-2012.  gadam muižā ierīkots bērnu nams.

Mercendarbes muižā atrodas Baldones muzejs un Baldones Tūrisma informācijas punkts.

Baldones muzejs ir dibināts 2017.g. un gadu vēlāk Mercendarbes muiža kļuva par muzeja mājvietu. Apmeklētājiem ir iespēja sajust muižas auru, kā arī iepazīties un iziet Baldones vēstures līkločus patstāvīgajā ekspozīcijā “Ceļš uz Baldones kūrortu”. Tā tapusi cieņā Baldones vēsturei un kultūrai tik nozīmīgajam laika posmam un Baldones apkārtnē joprojām pieejamajiem dabas resursiem – ārstnieciskajam sērūdenim un dūņām. Muzejs piedāvā tematiskās izstādes un ceļojošās izstādes par Baldones vēsturi.


Baldones muzeja un muižas apmeklējums: Ieejas maksa €
Pieaugušajiem - 1,50
Grupām (virs 10 cilvēki)* - 1,00 (no katras personas)
Skolniekiem, studentiem, pensionāriem - 0,50
Ģimenēm ar bērniem - 2,00
Muzeju darbiniekiem, pirmsskolas vecuma bērniem, cilvēkiem ar invaliditāti bezmaksas

*Grupas ir vēlams pieteikt laicīgi. Ekskursijas pieejamas latviešu, angļu un krievu valodā.


Kontaktinformācija:

Baldones muzeja kontaktinformācija:

e-pasts: baldones.muzejs@kekava.lv

Facebook: Baldones muzejs
Instagram: Baldones muzejs

Adrese: Mercendarbes muiža, Baldones pag., Ķekavas nov., Latvija, LV-2125
GPS: LAT: 56.7656, LON: 24.4311