A+ A

Baltā pils

Baltā pils ir viena no Baldones pilsētas skaistākajām ēkām un ievērojamākajiem objektiem, baltās krāsas un arhitektūras dēļ.  Ēka ir vienkārša, tai ir divi torņi un priekšā liela terase. Kad pils tika uzcelta tai bija arī skaists balkons, tomēr tie šobrīd pārveidoti vienkārši par logiem. Pie pils tika uzbūvēta arī strūklaka un izveidots parks. Ēkas celtniecība sākta 1890. gadā, taču pilnībā pabeigta 1901. gadā. Pils tika celta mežkungam Ādamam Mickēvičam, kā medību pils un nosaukumu ieguvusi baltā krāsojuma dēļ. Parka stādījumi daļēji ir saglabājušies līdz mūsdienām, rotājot ainavu ar eksotiskiem kokiem, kas ir  dižegles, ciedru priedes, Mandžūrijas korķa koki, sudrabegles un sarkanie ozoli. Parka strūklaka tika atjaunota 2016.gadā.  Parks ir iekļauts Latvijas dabas pieminekļu sarakstā.

Pirmā Pasaules kara laikā pilī līdz 1915.gada beigām atradās krievu armijas hospitālis, un vēlāk arī vācu armijas hospitālis. Pēc Pirmā Pasaules kara pilī apmetās tās likumīgais īpašnieks Ādama Mickēviča dēls Nikolajs ar ģimeni un daļu telpas izīrēja Baldones kūrorta viesiem. 1936.g. un 1937.g. vasarās telpas tika izīrētas Latvijas tuberkulozes apkarošanas biedrībai un pilī  tika  uzņemtas 45 trūcīgas ģimnāzistes, kuras sirga ar tuberkulozi. Vēlāk pilī no Kurzemes tika pārcelta un ierīkota bērnu patversme, bet 1944.gada septembrī vācu pārvalde bērnu patversmi pārcēla uz Mercendorfas muižu, kur jau bija otra bērnu patversme, un atbrīvotajās telpās iekārtoja vācu karaspēka lazareti.


No 1945.gada līdz 1980.gadam Baltajā pilī atradās sanatorijas „Baldone” 1.nodaļa – sieviešu nodaļa. Tajā tika uzņemti 75-80 atpūtnieki mēnesī.
No 1980.gada Balto pili nodeva ciemata slimnīcai. Slimnīcu gan tur neiekārtoja, bet kolhozs „Baldone” pilī ierīkoja kopmītnes, kur dzīvoja kolhoza celtnieki, viesstrādnieki.


1985. gadā pilī oficiāli tika nodibināta Baldones mūzikas skola un vēlāk 1993. gadā arī mūzikas pamatskola. Kad uz Baldones mūzikas dienām no Amerikas ieradās virsmežziņa Mickēviča mazdēls ar sievu, pils 1994. gadā tika novēlēta mūzikas pamatskolai.

Pils spoks

Nerakstīts likums liecina, ka katrai  pilij ir savs spoks un izrādās, ka tāds  ir arī  Baltajā pilī. Zinātāji stāsta, ka pils spoks ir ļoti aktīvs, bet labestīgs. Spoks aktivizējas naktīs un vēlās vakara stundās, tāpēc to visbiežāk izjūt apkopēji un tie, kuri vēlās vakara stundās pēdējie atstāj ēku. Spoks pāršķir notis klavierspēles laikā, rada dažādas skaņas un pārvieto priekšmetus, vēlos rudens vakaros tas staigā pa pils parku. Spoka rīcībai nav vēsturisku liecību par to, kas varētu būt ietekmējis spoka rašanos, ja nu vienīgi fakts, ka  1915.gadā ēkā bija armijas hospitālis, kur ārstēja kareivjus.

 

Kontaktinformācija:

Daugavas iela 23, Baldone, LV-2125
+371 67 932 069
baltapils@baldone.lv
www.muzikasbaltapils.lv
LAT: 56.7421, LON: 24.3937