A+ A

Atpūta pie ezeriem

Baldones novadā atrodas 4 ezeri, novada ziemeļos netālu no Riekstukalna - Lilijas ezers, savukārt novada austrumos - Kausuezers, Pakuļezers un Zāļezers.

Kausezers

Dēvēts arī par Kausu ezeru, ir divu beznoteces ezeru sistēma (Lielais Kausezers un Mazais Kausezers). Ezera nosaukums, domājams, cēlies no tuvējām “Kausu” mājām un Kausupes. Lielā Kausezera vidējais dziļums ir 4.5 m, bet maksimālais - 5.7 m. Mazā Kausezera garums 0.26 km.

Ezers ir iecienīta peldvieta baldoniešu vidū, tā krastā izveidota atpūtas vieta ar soliņiem.

Lilijas ezers

Iegruvumezers Baldones novadā pie Riekstukalna, atrodas netālu no Baldones observatorijas teritorijas. Tas izveidojies karsta piltuvveida iegruvē virs ģipša slāņiem. Maksimālais dziļums ir 12 m, platība 0,4 ha.
Vietējie teic, ka šajā ezerā nevajag peldēties. Ezers ir dūņains un dibens reizēm pazūd.

Teikas par Lilijas ezeru

Senos laikos dzīvojusi kāda jaunava vārdā Lilija. Viņa bijusi bārenīte, kas dzīvojusi pie svešiem ļaudīm, kas pret viņu izturējušies nežēlīgi. Naktīs viņa gājusi pie netālu esošā ezera un apraudājusi savu grūto likteni. Viņa ļoti ilgojusies pēc savas māmulītes.

Reiz izmisumā viņa ielēca ezerā, lai vairs nebūtu jādzīvo šajā pasaulē un jācieš. Viņa pati pārvērtusies par nāru, bet viņas asaras – par ūdensrozēm. Pilnmēness naktīs nāra parādoties virs ūdens, aicinot pie sevis, maldinot garāmgājējus.

Citā teikā minēts, ka ezerā noslīkusi jauna, skaista meitene, kura laikā, kad virs ezera paceļas migla, izkāpj no ūdens un ķemmē savus krāšņos matus. Tur, kur izkrīt kāds viņas mats, uzziedot ūdensroze. Vietējie iedzīvotāji šo ezeru, kur krāšņi zied ūdens lilijas jeb ūdensrozes nodēvējuši par Lilijas ezeru.

Pakuļezers

Saukts par Pakuļu ezeru, ir beznoteces ezers, kurš izvietojies starpkāpu ieplakā 370 m uz ziemeļiem no Baldones-Tomes ceļa.

Pakuļezera krasti ir lēzeni un zemi. Ezera ziemeļrietumu krastā ir atpūtas vieta. Vidējais ezera dziļums ir 2.3 m, maksimālais dziļums - 3.6 m. Ezers aizņem teritoriju 1,03 ha paltībā. Pakuļezerā mīt asaris.

 Zāļezers

Zāļezers, dēvēts arī par Zāļu ezeru, ir beznoteces ūdenstilpe novada austrumos, kurš izvietojies meža masīvā starpkāpu pārpurvotā ieplakā. Tā krasti - zemi, gar ezeru šaura purvaina krasta josla. Ezeram nav piebraucamo ceļu, tādēļ šeit ir neskarta daba, zied baltās ūdensrozes. Ezerā mīt karūsa, līnis, līdaka. Vidējais dziļums ir 2.0 m,  bet maksimālais - 2.9 m, platība 1,4 ha. Ezera garums 0,56 km.