A+ A

Baldones militārā mantojuma digitālais maršruts

Baldones Tūrisma informācijas punkts sveicot Latvijas valsts 103. dzimšanas dienā izveidoja Baldones militārā mantojuma digitālo maršrutu, Tas ir 10 kilometrus garš un ietver 13 informatīvas pieturvietas. Maršruts paredzēts ikvienam, kam interesē kādas Pirmā un Otrā pasaules kara liecības ir atrodamas Baldones apkārtnē, un, katram, kam patīk aiziet tālāk par ierastām takām! Esi vērīgs, iejūties pētnieka lomā un ieraugi vēsturiskas liecības Šis maršruts ir papildinājums Baldones Stāstu taku tīklam, taču šī taka būs nedaudz atšķirīga.

Maršruts sāksies pie Mercendarbes muižas, un sniegs iespēju apskatīt Pirmā pasaules kara dzelzceļa līnijas uzbērumus un vietas, kur kādreiz bijušas dzelzceļa stacijas. Pēc Pirmā pasaules kara dzelzceļa sliedes tika demontētas, daļu sliežu izmantoja zirgu tramvaja līnijas izveidei. Maršrutā iekļauta taka, kas ved pa šo līniju. Apskatīsi arī citus objektus, piemēram, karsta kritenes un, ja būsi īpaši vērīgs, tad arī seno darvas tecinātavu.

Maršruta sākuma stends Mercendarbes muižā atrodas pie akmens krāvuma muižas dienvidu pusē. Izstaigājot visu muižas parku, noteikti to ir viegli atrast. Uz stenda atradīsi maršruta aprakstu ar pieturvietām un QR kodu, ar kura palīdzību var iegūt Google karti ar maršrutu un pieturvietām. Tikai izmantojot šo karti, var doties ceļā un atklāt informatīvās pieturvietas.

Idejas autore ir Zane Ulmane no Baldones Tūrisma attīstības biedrības, kas ne vien parādīja šo maršrutu, bet arī atklāja kādas vēsturiskās liecības slēpj Baldones meži. Paldies sakām Baldones muzejam un tā padomei par zināšanām un ilustratīvajiem materiāliem. Maršruta izveides sākums meklējams 2016. gadā, kad aizsākās Baldones veco dzelzceļu un zirgu tramvaja vēsturisko līniju izpēte, kas norisinājās, pateicoties vēstures entuziastiem, kuru vidū ir arī Ojārs Andersons. Maršruts izstrādāts, papildinot ERAF Interreg projektu “Latvijas-Igaunijas kopīgā militārā mantojuma tūrisma produkts”.

Vēsturiskais foto saņemts no Gundara Beļavska privātkolekcijas.

Maršruts paredzēts tikai kājāmgājējiem! Tas nebūs piemērots pastaigām ar bērnu ratiem vai braucieniem ar velosipēdu. Dažviet taka nav skaidri izteikta, ir jāorientējas pēc līnijas kartē, objektu atzīmēm un pēc zilā aplīša, kas norāda uz Tavu atrašanās vietu! Spied uz “baloniņiem”, lasi vietu aprakstus un fotogrāfijas.

UZMANĪBU! Ko atnes, to aiznes! Uz takām iespējama medību aktivitāte. Ja ir izliktas medību brīdinājuma zīmes, iesakām izvēlēties citu Baldones Stāstu taku!

Maršruta karte atrodama ŠEIT. Lejupielādē GPX ŠEIT.

Uz tikšanos Baldonē!