A+ A

Pasaules Tuberkulozes diena - 24. martā

20.03.2017
Drukāt

Kopš 1982.gada katru gadu pasaulē un arī Latvijā 24. martā tiek atzīmēta Pasaules Tuberkulozes diena. Arī šogad, lai pievērstu sabiedrības uzmanību jautājumiem, kuri ir saistīti ar tuberkulozi (TB), laika posmā no 20. – 30. martam tiek organizētas dažādas aktivitātes gan Rīgā, gan arī citās Latvijas pilsētās.

Lai pievērstu sabiedrības uzmanību tuberkulozes jautājumiem un aicinātu cilvēkus pārbaudīt savu veselību, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), Rīgas Domes Labklājības departaments (RD LD), Latvijas Sarkanais Krusts (LSK), biedrība “DIA+LOGS”, biedrība “Baltijas HIV asociācija”, Latvijas Tuberkulozes fonds un Latvijas pašvaldības, atzīmējot Pasaules Tuberkulozes dienu, organizē dažādas aktivitātes, kas norisināsies divu nedēļu garumā no 20. – 30. martam.

 Pasaules Veselības organizācijas dati liecina, ka 2015. gadā pasaulē ar tuberkulozi saslimuši vidēji 10,4 miljoni cilvēku. Tuberkuloze ir viens no 10 biežākajiem nāves cēloņiem pasaulē.

 Lai gan pēdējo gadu laikā saslimstība ar tuberkulozi samazinās, tomēr tuberkuloze vēl aizvien ir bieži sastopama infekcijas slimība Latvijā. 2016. gadā Latvijā tika reģistrēti 560 jauni tuberkulozes gadījumi un attiecīgi 2015. gadā – 621 gadījums.

 Mūsdienās tuberkuloze ir profilaktiski novēršama un veiksmīgi ārstējama infekcijas slimība, tāpēc ikvienam ir svarīgi zināt, kā šī infekcija izpaužas un kā sevi pasargāt.

Ar tuberkulozi var inficēties gaisa – pilienu ceļā, proti, ieelpojot tuberkulozes nūjiņu, kuru gaisā izdala ar tuberkulozi slims cilvēks klepojot, šķaudot, spļaujot, runājot, elpojot. Raksturīgākie tuberkilozes simptomi ir klepus ar vai bez krēpām, kas ilgst vairāk kā trīs nedēļas, paaugstināta ķermeņa temperatūra, svara zudums, svīšana naktīs, ēstgribas zudums, nespēks un nogurums. Retāk – asiņu piejaukums krēpām, elpas trūkums, sāpes krūtīs. Tuberkulozes simptomi var būt praktiski nemanāmi un tie var sāk izpausties pakāpeniski.

Tuberkuloze neskar tikai sociāli mazaizsargātās iedzīvotāju grupas, piemēram, cilvēkus ar alkohola, narkotisko vielu atkarību, bezpajumtniekus vai personas, kuras atradušās ieslodzījumā. Ar tuberkulozi var saslimt ikviens, neatkarīgi no dzimuma, vecuma, izglītības vai ienākumu līmeņa.