A+ A

Svētku uguņošanas ābece

13.12.2019
Drukāt

Lai svētki izdotos skaisti un noritētu bez nepatīkamiem starpgadījumiem, rīkojot uguņošanu, atkārtosim galvenos drošības priekšnoteikumus. Izmanto tikai licencētu pirotehniku! Jebkurš pirotehnikas izstrādājums - sākot ar niecīgu plaukšķeni un beidzot ar raķetēm - var būt ļoti bīstams, tāpēc, lai pasargātu sevi un savus līdzcilvēkus no uguņošanas gūtajām traumām, ir būtiski ievērot drošības noteikumus. Svarīgi svētku pirotehniku iegādāties tikai specializētajos veikalos, kur izsniegta atbilstoša licence tās tirdzniecībai, kur ir zinoši pārdevēji pastāstīs, kā pareizi rīkoties ar iegādāto preci un kur katrai pirotehnikas precei izsniegs lietošanas pamācību.

Ja rodas aizdomas, ka pirotehnika tiek pārdota nelegāli, piemēram, kāds to piedāvā iegādāties uz ielas, tad nekavējoties jāziņo Pašvaldības policijai, lai novērstu iespējamo nelaimi. Ievēro drošības prasības!

  • Atbilstoši pirotehnikas veidam jāveic visi nepieciešami sagatavošanas darbi. Ļoti svarīga ir salūta vietas izvēle. Tai jābūt stabilai, līdzenai un jāaplūko, vai šaušanas vietai netraucē elektrības vadi un koki, jo pretējā gadījumā pirotehnika var mainīt gan lidošanas virzienu, gan izraisīt elektrības īssavienojumu.
  • Uguņošanas izstrādājumi jānovieto drošā attālumā no mājām un cilvēkiem, un tos nekādā gadījumā nedrīkst vērst pret sevi vai līdzcilvēkiem. Tāpat jāpārbauda vēja virziens, vējam jāpūš prom dūmi no skatītājiem. Liela vēja laikā atceliet plānoto salūtu!
  • Ja gadījumā notrūkusi degaukla, drošības labad nemēģiniet to sameistarot paši un līdz galam neizšāvušai pirotehnikai netuvojieties kādas 15 minūtes.
  • Kad skaistais salūts izbaudīts, jāpadomā arī par uguņošanas ierīces novākšanu - nekad nemetiet tos metāla vai plastmasas izstrādājumiem domātā konteinerā vai ugunskurā.
  • Vēl viens būtisks nosacījums - cilvēks, kas lieto pirotehniku, nedrīkst atrasties alkohola reibumā!

Pirotehnikai ir atšķirīgi drošības līmeņi. Atbilstoši Pirotehnisko izstrādājumu aprites likumam uguņošanas ierīces tiek iedalītas četrās klasēs: ļoti zemas, zemas, vidējas un augstas bīstamības uguņošanas ierīces.

Pirmās klases pirotehniku var iegādāties no 14 gadu vecuma, bet otrās un trešās klases - tikai no 18 gadu vecuma, savukārt ceturto - tikai juridiskas personas. Tāpēc jebkurā tirdzniecības vietā, ja pārdevējam ir aizdomas par pircēja vecumu, jāuzrāda personu apliecinoši dokumenti!

Vienmēr atcerēsimies, lai cik uzmanīgi un prātīgi mēs būtu, drošības pasākumu ievērošana vienmēr atmaksājas, tāpēc aicinām lietojot uguņošanas ierīces, atcerēties par drošību, lai pasargātu sevi un savus mīļos gaidāmajos skaistajos svētkos!

Saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksa 181.panta trešo daļu par uguņošanas ierīces vai skatuves pirotehniskā izstrādājuma aprites noteikumu pārkāpšanu uzliek naudas sodu fiziskajām personām no trīsdesmit pieciem līdz trīssimt piecdesmit euro, konfiscējot pārkāpuma priekšmetus vai bez konfiskācijas, bet juridiskajām personām — no septiņdesmit līdz septiņsimt euro, konfiscējot pārkāpuma priekšmetus vai bez konfiskācijas.Drošu svētku rokasgrāmata (Ziemassvētkos un Jaunajā gadā)

VUGD Drošu svētku rokasgrāmata (Ziemassvētkos un Jaunajā gadā) ŠEIT.

Labs raksts, kā parūpēties par saviem četrkājanajiem draugiem ŠEIT.

Baldones novada pašvaldības policijas darbinieki novēl gaišus, drošus un mierīgus svētkus!

Baldones novada pašvaldības policijas

priekšnieka vietnieks M.Zālītis