A+ A

Baldones apkārtnē atrasts vērtīgs 17. gadsimta monētu depozīts

26.08.2020
Drukāt

Augusta sākumā Baldones Viesuļu mājās nejauši uziets vērtīgs vēsturisks atradums – monētu depozīts, kas sastāv no 277 monētām, no kurām 8 ir lielas sudraba monētas: Nīderlandes Savienoto Provinču Republikas un Spānijas Nīderlandes dālderi jeb patagoni. Sākotnējā izpēte liecina, ka monētas kaltas 17. gadsimtā un nākušas no Polijas-Lietuvas kopvalsts, Nīderlandes, kā arī Spānijas.

Monētu atradējs informējis Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldi un tās nodotas Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam (LNVM), kur tiks veikta monētu attīrīšana, konservācija un tālāka izpēte.  LNVM pētnieki pieļauj, ka depozīta īpašnieks bijis vidēji turīgs cilvēks un monētas apracis īsi pirms Ziemeļu kara sākuma. Vēsturiskie priekšmeti, kas datējami ar 1700. gadu un senāk ir uzskatāmi par valsts īpašumu, par to atrašanu jāinformē NKMP.

Pēc monētu saglabāšanas darbu veikšanas arī Baldones muzeja pētniekiem būs iespēja iepazīties ar vērtīgo atradumu un izmantot to Baldones vēstures pētniecībā. Šis depozīts ļaus uzzināt vairāk par Baldones vēsturi un tās iedzīvotājiem.

 

Elīna Rasnace

Baldones muzeja vadītāja

Foto: J.Puķītis