A+ A

Novembris Bērnu centrā

Ar sniegu esam sagaidījuši decembri , bet ar lietu aizvadījuši novembri. Raibs un bagāts ir bijis novembris Bērnu centrā, gan svinot svētkus, gan darbojoties radoši, gan spēlējot spēles.

Mārtiņdiena, ko svinam 10. novembrī  un kas ir  latviešu gadskārtu svētki,  Bērnu centrā tika svinēta patiesi latviskā garā,  ar dančiem un rotaļām, ar mīklu minēšanu, ar dažādām radošām aktivitātēm un  projekta "Tehniskās bāzes nodrošināšana bērnu pēcpusdienas centrā "Baltais ērglis"" svinīgo atklāšanu.

Pasākuma laikā, visiem Bērnu centra apmeklētājiem un pārstāvjiem  publiskās un privātās partnerības “Zied zeme”, viesiem no Lielvārdes pašvaldības un Ikšķiles privātā bērnudārza “Ķiparu nams”, kā arī  Baldones pašvaldības deputātiem,  bija iespēja noskatīties stop-motion tehnikā veidotās animācijas  filmiņas “Mārtiņbērni nāk!” pirmizrādi.

Pateicoties, īstenotajam  LEADER projektam  “Tehniskās bāzes nodrošināšana bērnu pēcpusdienas centram "Baltais ērglis",  Baldones bērniem būs iespēja  apgūt prasmi, veidot animācijas filmiņas stop-motion tehnikā. Projekta rezultātā tika iegādāta multifunkcionālā iekārta, fotoaparāts ar statīvu, projektors ar ekrānu, skaņas tehnika, datori, gan stacionārs, gan pārnēsājams. Šis tehniskais aprīkojums būs brīnišķīgs palīgs filmiņu veidošanā un būtiski uzlabos Bērnu centra ikdienas dzīvi. 

Visu Mārtiņdienas pirmssvētku nedēļu  Bērnu centra apmeklētāji iejutās Mārtiņbērnu lomā un veidoja sevi maskā no plastilīna, tādējādi, iepazīstot  populārākās Mārtiņdienas maskas un maskošanās tradīcijas. Tam sekoja fotografēšanas process pēc paredzētā sižeta,  kur ikviens klātesošais bija aicināts piedalīties, gan kā varoņa veidotājs, gan kā fotogrāfs, gan kā varoņu pārvietotājs  no vienas atrašanās vietas uz citu. Rezultātā ar datorprogrammas palīdzību safotografētie kadri tika salikti kopā un, pievienojot mūziku, tapa animācijas filmiņa “Mārtiņbērni nāk!”, kuru iespējams noskatīties: https://youtu.be/XoTRzxMxrfY

Darbs pie filmiņas veidošanas prasa  pacietību, koncentrēšanos un izturību, jo , lai izveidotu 1 minūtes garu filmiņu ir jāsafotografē vismaz 200 kadri. Lai gan filmiņai ir savi trūkumi un pamanāmas kļūdas, jo skolotājām ar bērniem vēl daudz jāmācās, prieks par padarīto ir milzīgs, bet vēl lielāks prieks par to, ka tas ir bērnu roku darbs, gan tēli, gan fotografēšanas process.

Arī skolotājas mācās kopā ar bērniem un tāpēc pirmās izveidotās  filmiņas paturējām  pie sevis, bet Mārtiņdienas  filmiņu varējām rādīt jau plašākai publikai. Savu mācību procesu kopā ar bērniem, filmiņu veidošanā, turpināsim realizēt, radot arvien kvalitatīvākas un aizraujošākas animācijas filmiņas, kur katram interesentam būs iespēja būt režisoram. Izveidotā animācijas filmiņa parāda,  kā mūsdienīgā un netradicionāla veidā var  gūt priekšstatu par latviešu tautas   tradīcijām. Pēc filmiņas prezentācijas Bērnu centra pedagogi, kā folkloras grupas to dara, noorganizēja dančus un rotaļas. Liels bija Bērnu centra darbinieku pārsteigums, ka šī jautrā un muzikālā daļa izraisīja milzīgu interesi kā lieliem tā maziem Bērnu centra apmeklētājiem, tāpēc nākošajos gadskārtu svētkos danči tiks atkārtoti, lai stiprinātu bērnos mīlestību pret tautas tradīcijām un folkloru.

Kad vieni svētki pavadīti, var sākt gaidīt nākamos un tāpēc, pēc Mārtiņdienas, Bērnu centra telpas tika dekorētas par godu Latvijas dzimšanas dienai. Caur radošiem darbiem un aktivitātēm tika iepazītas latvju rakstu zīmes un izzināta Latvijas vēsture, iepazīta Latvijas karte un nostiprināta Baldones atrašanās vieta kartē. Meitenēm  bija iespēja uzšūt sev matu rotu, bet zēniem tauriņu, lai Latvijas dzimšanas dienā papildinātu savu svētku tērpu ar latvisku aksesuāru. Šuva gan zēni, gan meitenes un prieks par pašu roku darbu bija acīm  redzams, tāpēc uzšūtais aksesuārs tik nēsāts ar lepnumu.

Savukārt, līdz ar pirmo sniegu, arī Bērnu centrā sākās ziemas darbi. Tika veidotas skaistas, ziemīgas kompozīcijas Baldones novada Sociālajam dienestam, kas būs kā dāvana ziedotājiem. Bērniem bija iespēja saprast ko nozīmē labdarība,  veidojot Ziemassvētku kartiņas vientuļajiem un tiem, kam šobrīd grūti klājas. Dots devējam atdodas. Mēs ziedojam savu darbu un laiku, veidojot kartiņas, un tas atgriezās pie mums atpakaļ ar  brīnišķīgām puzlēm un galda spēlēm no Smirnovu ģimenes. Paldies  par ziedojumu.

Novembris pagāja spraigi, bet decembris solās būt aizraujošs, jo daudz brīnišķīgu lietu padomā par kurām uzzināsiet vēlāk!

Lai jauks Ziemassvētku gaidīšanas laiks!