A+ A

Baldones novada svētki nosvinēti

04.08.2020
Drukāt

Četras dienas, no 29.jūlija līdz 1.augustam, Baldonē tika svinēti novada svētki.

Svētki iesākās jau iedibinātas tradīcijas ietvaros – 29.jūlijā Baldones tirgus laukumā ar Vakara tirgu. Annas un Jēkaba laika – saimnieka dienas tirgū, piedaloties tautas deju kolektīviem “Degsme”, “Degļi” (vadītāja Anda Krišāne) un “Luste” (vadītāja Biruta Putniņa) , kā arī Baldones folkloras kopai (vadītāja Irita Vimba), bija iespēja iepazīties ar latviskajām tradīcijām.

Folkloras kopas vadītāja Irita Vimba uzrunāja klātesošos: “Mums ir prieks būt kopā, jo, šajā laikā, ir ieradušies labākie saimnieki un saimnieces.” I.Vimba informēja, ka agrākos laikos šajā laikā bija noteikts, ka varēja sākt jau kult rudzus vai miežus, tāpēc to sauc arī par maizes tirgu.

Tirgū bija ieradusies dižā saimniece, novadniece Māra Dakare, kura saimnieko nelielā ģimenes stallī “Bērītis”. Pati saimniece teic: “Mūsu stallis nav tikai stallis ar zirgiem, kur tos var apčubināt un vizināties, bet ģimenes būšana, darbošanās lauku sētā ar visiem lauku darbiem. Pie mums var nogaršot mājās raudzētas trīs dažādas maizes, ārā ugunskurā uzvārītu zupu un arī dzirdēt vēstures stāstus profesionāla gida izpildījumā. Esam atvērti un radoši un ar individuālu pieeju katram.” Saimniece ikvienam piedāvāja nogaršot pašcepto maizīti.

Šis laiks vēl ir ļoti svarīgs ar to, ka, ne tikai maizi godāja, bet arī medu. Ne par velti saimnieks skatījās kāds ir laiks šajā periodā. Ja viņš ir veiksmīgs, tad bites pārziemos labi. Arī medu ikviens klātesošais varēja iegādāties, lai mājās baudītu medus maizi.

Šajā laikā godāja arī aitas. Tirgus apmeklētājiem bija iespēja apskatīt un arī nocirpt aitas, kas bija ieradušās no Bārbeles pagasta Vecumnieku novadā, saimnieka Renāra Manuilova pavadībā. Folkloras kopa izdziedāja dažādas dziesmas par saimniekiem, siena pļaušanu, jauno kartupeļu vākšanu un pirmo ābolu ražu. Tirgus laukumā, atbilstoši saimnieku dienas tirgum, bija pārstāvēts viss, kas vajadzīgs – maize, medus, kliņģeri, visādi saldi labumi, māla podi, dārzeņi un daudz kas cits.

Pirmās svētku dienas foto atskats

Otrā svētku diena, 30.jūlijs, bija veltīta naksnīgai kinofilmas “Homo Novus” 2018 demonstrācijai Vanagkalnu estrādē.

Savukārt 31.jūlijā, kā katru gadu, Baldones novada svētku ietvaros, jātnieku sporta klubā (JSK) “Telfas” pie saimnieces Olgas Šelleres, notiek jātnieku sporta sacensības konkūrā jeb šķēršļu pārvarēšanā. 1 – 5 maršrutos, attiecīgi no vadības līdz 1m. Šoreiz sacensības tika rīkotas apvienojoties ar JSK „Atēnas”, izmantojot viņu teritoriju.

Sacensībās piedalījās sportisti no 5 staļļiem - JSK “Gaitas Vecumnieki”, “Agates sports”, JSK “Atēna” , JSK “Telfas” un “DG Horses”. Sacensību galvenajā marsrutā ar 100 cm augstiem šķēršļiem uzvaru guva JSK “Telfas” pārstāve Anete Brokāne ar zirgu Atrejs. Kopā bija 53 starti.

“Milzīgu paldies sakām Baldones novada domei par atbalstu balvu iegādei, JSK “Atēna” par iespēju rīkot sacensības uz viņu laukuma, visiem jātniekiem un atbalstītājiem par ierašanos!”, pateicības vārdus teic organizatore O.Šellere.

Rezultāti

Trešās svētku dienas foto atskats

31.jūlijā, trešās svētku dienas vakars, noslēdzās Mercendarbes muižā akustiskās mūzikas pavadībā ar duetu Signe un Jānis un Rīgas Doma kora skolas mūziklu nodaļas absolventu - četru jaunu, talantīgu mākslinieku - Grēta Grantiņa, Gustavs Melbārdis, Emīlija Pavlovska un Nadīna Podinska mūziklu “Četri kā mūzikls”. “Četri kā mūzikls” programmā bija iekļautas melodijas no spožākajiem Brodvejas mūzikliem: “Annie Get Your Gun”, “Chicago”, “Rent”, “Into the Woods” un citiem mūzikliem. Solistus pavadīja pianiste Sarmīte Ārenta. 

Akustisko koncertu un mūziklu papildināja mājas kūku demonstrācija un degustācija.  Ikvienam bija iespēja nogaršot un novērtēt saimnieču gatavotās mājas kūkas un nobalsot par savu favorītu. Vakara izskaņā par labāko kūkas saimnieci tika atzīta Inga Baļule (“Ingas Kūkas”), saņemot 47 balsis. Paldies arī novadniecēm, kūku burvēm - Ilzei Treimanei, Inesei Liepiņai un “Silvas kūkas”.

Klātesošie, izbaudot vakara burvību, varēja degustēt un iegādāties vīnu un arī kādu stiprāku dzērienu no “Dzintarlāse” no Vecumnieku novada un siltāku dzērienu no “Kļavu kafija”, kurā saimnieko Laura un Edijs Kļavas un viņu divi četrkājainie draugi Mollija un Beta, kas ir līdzi arī iknedēļas trešdienas Vakara tirgū. Ne vienu vien bērnu un pieaugušo šajā vakarā priecēja izklaide “Koku spēles”.

Trešās svētku dienas foto atskats

Baldones novada svētku galvenajā dienā, 1.augustā, pie Baldones vidusskolas Sporta kompleksa norisinājās Baldones novada Sporta spēles 2020. Gan lieliem, gan maziem novada iedzīvotājiem un viesiem bija iespēja sevi pierādīt dažādās sporta sacensībās individuāli vai komandā – minifutbols, pludmales volejbols, strītbols, svaru bumbu raušana, roku laušanās, virves vilkšana, govs slaukšana, gumijas stiepšana, milzu šautriņas, milzu basketbols, spiešana guļus ar svaru stieni, novuss un loku šaušana.

Visgaidītākā bija multifunkcionālā laukuma (āra slidotava un futbols) atklāšana. Atklāšanā piedalījās un svinīgo lentu pārgrieza pašvaldības izpilddirektore Tatjana Tihoņenko un Domes priekšsēdētāja vietniece Inese Jēkabsone. “Šodien ir tā lielā, dižā sporta diena un tāpēc liels prieks, ka tieši šodien varam atklāt multifunkcionālo laukumu. Paldies visiem, kas strādāja pie šī projekta, īpaši organizatoram un sporta guru Edgaram Brigmanim. Es ceru un ticu, ka uz šī laukuma būs daudz uzvaras un panākumi,” teica T.Tihoņenko.

Rezultāti

Baldones novada sporta speļu foto

Svētku dienas pirmajā pusē, paralēli sporta spēlēm pie Sporta kompleksa, tirgus laukumā pulcējās četrkājainie mājas mīluļi ar saimniekiem uz mīluļu parādi. Uz ikgadējo svētku parādi ieradās dažādas šķirnes suņi, kuri saņēma veicināšanas balvas un nozīmīti:

 • Bruno (Čivava, 6 mēneši) ar saimnieku Gustavu
 • Rembo (Franču bulldogs, 1,5 gadi) ar saimnieci Sabīni
 • Plusija (Čivava, 5 gadi) ar saimnieci Melisu
 • Stella (Šeltijs, 5 gadi) ar saimnieci Henrieti
 • Karla (Kollijs, 1 gads) ar saimnieci Egitu
 • Ričiņš (Biro jorkšīras terjers, 6 gadi) ar saimnieci Tatjanu
 • Rapsis Pūpols (Franču bulldogs, 3 mēneši) ar saimnieci Agnesi
 • Čiepa (Jorkšīras terjers, 2 gadi) ar saimnieku Modri
 • Mollija un Beta (jaukts, 5 mēneši un jorkšīras terjers, 4 gadi) ar saimnieci Lauru.

Turpinājumā bija iespēja iepazīties un vērot skaistos un aristokrātiskos dzīvniekus - zirgus. Zirgu apmācības novietne “Pūpoli” uzstājās ar priekšnesumu par zirgu pieradināšanu, bet Jātnieku sporta klubs “Telfas” demonstrēja sporta zirgus. Noslēgumā zirgu stallis “Auzulejas” demonstrēja izstāžu zirgus – skaistus un sapucētus. Ikviens, kuram bija tāda vēlēšanās, varēja izmantot ekskluzīvo iespēja pavizināties zirga mugurā. Pašiem mazākajiem vislielāko prieku sagādāja Latvijas Šķirnes trušu audzētāju asociācija, kas bija ieradušies ar neskaitāmi daudz dažādām trušu šķirnēm, izveidojot jauntrušu izstādi “Trušu parāde”.

Svētku noslēguma dienas foto

Krāšņs bija čigānmeiteņu uznāciens. Ar košām, skanīgām un jestrām dejām, iesaistot publiku, ieradās čigānu tabors, kuru veidoja Baldones amatierteātra grupa “Sudraba nagla” un eksotiskās deju grupas “Mistērijas” dejotājas no Mārupes.

 

Arī Baldones baznīcā un tās parkā visas diena garumā bija iespēja vērot Baldones Mākslas skolas studijas darbu izstādi “Manai Baldonei”, bet dienas noslēgumā baudīt muzikāli literāru noskaņu pēcpusdienu “Autobuss Baldone-Rīga”, kurā piedalījās ģitārists Andris Grīnbergs un Jauniešu ansamblis.

Svētki noslēdzās Vanagkalnu estrādē kopā ar grupu “Baritoni”.

Baldones novada dome vēlas pateikt paldies par ieguldīto darbu Baldones novada svētku organizēšanā:

 • Pilsētas un ceļa uzturēšanas dienesta darbiniekiem - Jānim Leitānam, Daigai Kalniņai un visai komandai par nesavtīgu darbu visa mēneša garumā, sakopjot apkārtni un nodrošinot, lai iedzīvotājiem būtu skaisti svētki.
 • Personīgi Viktoram Kosakovskim par svētku tehnisko noformējumu nodrošināšanu.
 • Kultūras darbiniekiem – Ievai Upeniecei, Intai Vidžei un Gunāram Zeifertam – par ieguldīto darbu.
 • Baldones Tūrisma attīstības biedrības vadītājai Zanei Ulmanei par aktīvu iesaistīšanos novada svētku organizēšanā.
 • Krišjānim Sietiņam un Normanam Graustiņam par ar paraplānu veiktajiem lidojumiem novada svētku laikā.
 • Edgaram Brigmanim par sporta dienas organizēšanu augstā līmenī.
 • Staļļu īpašniekiem par iespaidīgu zirgu parādi - Jānim Āboliņam Auzelejam, Olgai Šellerei, Anitrai Eglītei.
 • Visiem pašvaldības kolektīviem, kas piedalījās pasākumos – “Degsme”, “Degļi”, “Luste”, Baldones folkloras kopai, amatierteātrim “Sudraba nagla” un ciemiņiem - “Mistērijas” no Mārupes.

Eva Dišlere
Sabiedrisko attiecību speciāliste
Foto: E.Dišlere