A+ A

Ielīgo Vanagkalnā

21.06.2020
Drukāt

20.jūnijā, saulei rietot plkst. 22.19, notika Saulgriežu pasākums Vanagkalnā. Svētkos piedalījās un tos izkrāšņoja Baldones folkloras kopa ar vadītāju Iritu Vimbu un deju kolektīvi “Degsme” un “Degļi” ar vadītāju Andu Krišāni.

Sanākušos uzrunāja kultūras darba organizatore Ieva Upeniece: “Labs vakars visiem, kas sanākuši Vanagkalnā no malu malām. Šovakar pavadīsim saulīti un pagarināsim tās ceļu, laižot uguns bumbu, sagaidīsim Saulgriežu dienas, lustēsim un dalīsimies priekā un spēkā – dosim viens otram un saņemsim pretī. Gatavosimies Līgo vakaram un Jāņu dienai, ielīgosim svētkus no sirds!”

Pasākuma sākumā “Tumša nakte, zaļa zāle” izdejoja vidējās paaudzes deju kolektīva sievietes, radot maģisku noskaņu, vairojot sievietes enerģiju un iznesot Līgo vakara stāstu par zāļu noslēpumu, ko sieviete spēj atklāt. Savukārt jautrību un jestru prātu pasākuma laikā radīja abi deju kolektīvi, izdejojot dejas “Sadancošana Ludzā”, “Bobu dancis”, “Rudzu maize, kviešu maize” un “Simjūdu tirgus”.

Baldones folkloras kopas vadītāja Irita Vimba pastāstīja, ka ziedu vainagus pin zāļu jeb līgo vakarā, bet, Saulgriežus ieskandinot, zāles lasa un izmanto rituālos spēcināšanai. Īpaši svarīga ir cilvēku iesaistīšanās un dalīšanās enerģijā, tādejādi, radot milzu spēku un rituālo darbību piepildīšanos. Klātesošie atzina, ka Saulgriežu ielīgošanas pasākums radīja maģisku noskaņu, kurā varēja vērot šos rituālus klātienē – viena no skaistākajām bija saules ceļa pagarināšana, ripinot uguns bumbu no Vanagkalna pa ziedu pļavu uz leju.

Mazais ugunskurs tika aizdegts, lai simboliski turpinātu gaismu un siltumu, kuru, saulei rietot, izmantoja uguns bumbas aizdedzināšanai. Pirms to darot, tika veikti ziedošanas rituāli ar sieru un alu, lai tie svētkos padodas gardi un dod smeķi – prieku un veselību līgotājiem. Raugoties ugunskurā, katrs varēja vēlēties vēlmes un lūgt visumam tās piepildīt, gaidot atkal nākamos Saulgriežus Ziemassvētkos.

I.Vimba aicināja atsaukties klātesošos Jāņus un Līgas, lai apmētātu ar jāņuzālēm, tā simbolizējot zāļu pilnbriedu un tajās mītošo spēku, kas tiek nodots viņiem, lai vairotu izturību, veselību, prieku - visu labo un spēku sagatavoties Jāņu svētkiem, kuros viņiem ir īpašs uzdevums – nest simbolu un būt tradīcijas turētājiem un tālāk nesējiem.

Foto galerija

Eva Dišlere

Sabiedrisko attiecību speciāliste

Foto: E.Dišlere