A+ A

Veselības veicināšana

2016. gada 3. jūnijā Baldones novada pašvaldība tika uzņemta “Nacionālajā veselīgo pašvaldību tīklā”. Nacionālajā veselīgo pašvaldību tīklā uzņemtas jau 112 pašvaldības.

Veselīga pilsēta ir tāda, kas pastāvīgi rada un uzlabo fizisko un sociālo vidi, kura paplašina tos kopienas resursus, kas ļauj vietējiem iedzīvotājiem savstarpēji atbalstīt vienam otru, pildot visas dzīves funkcijas un attīstot viņu maksimālo potenciālu.

Veselība ir ne tikai vērtība, bet arī resurss, kas veicina valsts, pilsētas, novada ekonomisko izaugsmi. Vesels cilvēks var strādāt ražīgāk, viņš vieglāk pielāgojas izmaiņām un var strādāt ilgāk. Laba veselība palielina dzīves kvalitāti, stiprina ģimenes, veicina drošību, nabadzības samazināšanos un sociālo iekļaušanu. Tomēr laba veselība nenozīmē tikai veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību vai saņemšanu. Lielāka loma labas veselības saglabāšanā ir indivīda paradumiem un dzīvesveidam, kā arī fiziskās un sociālās vides uzlabošanai.

Veselības veicināšana sevī ietver

  • atkarību izraisošo un veselību ietekmējošo vielu lietošanas samazināšanas pasākumus,
  • fizisko aktivitāšu intensitātes paaugstināšanas pasākumus,
  • veselīga un pilnvērtīga uztura idejas attīstīšanas pasākumus,
  •  traumatisma mazināšanas pasākumus
  • vardarbības mazināšanas pasākumus

un citus veselīga dzīvesveida nostiprināšanas pasākumus – respektīvi, veselības veicināšanas mērķis ir novērst vides, ekonomikas un sociālo faktoru negatīvo ietekmi uz personas veselību.

Aktualitātes

Pasaules Tuberkulozes diena 24. martā

 Kopš 1982.gada katru gadu pasaulē un arī Latvijā 24. martā tiek atzīmēta Pasaules Tuberkulozes diena. Arī šogad, lai pievērstu sabiedrības uzmanību jautājumiem, kuri ir saistīti ar tuberkulozi (TB), laika posmā no 20. – 30. martam tiek organizētas dažādas aktivitātes gan Rīgā, gan arī citās Latvijas pilsētās.

Lai pievērstu sabiedrības uzmanību tuberkulozes jautājumiem un aicinātu cilvēkus pārbaudīt savu veselību, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC), Rīgas Domes Labklājības departaments (RD LD), Latvijas Sarkanais Krusts (LSK), biedrība “DIA+LOGS”, biedrība “Baltijas HIV asociācija”, Latvijas Tuberkulozes fonds un Latvijas pašvaldības, atzīmējot Pasaules Tuberkulozes dienu, organizē dažādas aktivitātes, kas norisināsies divu nedēļu garumā no 20. – 30. martam.

 Pasaules Veselības organizācijas dati liecina, ka 2015. gadā pasaulē ar tuberkulozi saslimuši vidēji 10,4 miljoni cilvēku. Tuberkuloze ir viens no 10 biežākajiem nāves cēloņiem pasaulē.

 Lai gan pēdējo gadu laikā saslimstība ar tuberkulozi samazinās, tomēr tuberkuloze vēl aizvien ir bieži sastopama infekcijas slimība Latvijā. 2016. gadā Latvijā tika reģistrēti 560 jauni tuberkulozes gadījumi un attiecīgi 2015. gadā – 621 gadījums.

 Mūsdienās tuberkuloze ir profilaktiski novēršama un veiksmīgi ārstējama infekcijas slimība, tāpēc ikvienam ir svarīgi zināt, kā šī infekcija izpaužas un kā sevi pasargāt.

Ar tuberkulozi var inficēties gaisa – pilienu ceļā, proti, ieelpojot tuberkulozes nūjiņu, kuru gaisā izdala ar tuberkulozi slims cilvēks klepojot, šķaudot, spļaujot, runājot, elpojot. Raksturīgākie tuberkilozes simptomi ir klepus ar vai bez krēpām, kas ilgst vairāk kā trīs nedēļas, paaugstināta ķermeņa temperatūra, svara zudums, svīšana naktīs, ēstgribas zudums, nespēks un nogurums. Retāk – asiņu piejaukums krēpām, elpas trūkums, sāpes krūtīs. Tuberkulozes simptomi var būt praktiski nemanāmi un tie var sāk izpausties pakāpeniski.

Tuberkuloze neskar tikai sociāli mazaizsargātās iedzīvotāju grupas, piemēram, cilvēkus ar alkohola, narkotisko vielu atkarību, bezpajumtniekus vai personas, kuras atradušās ieslodzījumā. Ar tuberkulozi var saslimt ikviens, neatkarīgi no dzimuma, vecuma, izglītības vai ienākumu līmeņa.

20.03.2017.