A+ A

Aizvadītajā nedēļas nogalē notika “Meistaru dienas Baldonē”

    Nedēļas nogale no 31. marta līdz 2. aprīlim visā Latvijā tika aizvadīta izzinot latviešu autentiskās prasmes akcijas "Satiec savu meistaru" ietvaros. Līdzīgi pasākumi, kur tradicionālo prasmju zinātāji uzņem pie sevis mācekļus, vienlaikus notiek arī Francijā, Spānijā, Itālijā, Beļģijā un citās pasaules valstīs. Baldones novadā Meistaru dienām tika sagatavota īpaša programma, trīs dienu garumā meistari stāstīja un mācekļi ieguva prasmes par to kā latvieši tradicionāli rūpējušies par savu ķermeni un garu.

     Piektdien un sestdien, mājās "Lauki" interesenti varēja noskaidrot kā pagatavot ziepes no kazas piena. Darbnīcu vadīja Rita Pranča no dabiskās kosmētikas ražošanas uzņēmuma "KazasLaukos". Meistare atzina, ka "pēdējos gados interese par autentiskām amata prasmēm ir pieaugusi, un tas ir svarīgi, jo tādējādi ir iespējams nodot uzkrātās zināšanas citiem."

    Nedēļas nogale latviešiem esot bijis laiks, kad jāiet pirtī. Pēc smagi strādātas nedēļas, pirts sniedza garīgu un fizisku rekreāciju. Arī mūsdienās vērojama šī tendence, tādēļ sestdien 1. aprīlī tika organizēti pirts rituāli "Lejasmārtiņos" un "Baldones draugu pirtī". Pirtiņā "Lejasmārtiņi" pie pirtniekiem Ineses un Jura todien viesojās četras ģimenes ar maziem bērniem, pirtniece Inese sacīja, ka "diena izvērtās ļoti pozitīva, pirts rituālu prata izbaudīt ne vien lielie, bet arī paši mazākie, tā it kā šī tradīcija būtu iekodēta mūsu bērnu gēnos.". Baldones Draugu pirtī norisinājās pirts darbnīca, ko vadīja pirtnieki Armands un Helēna, kurā interesenti varēja noskaidrot sev interesējošos jautājumus. Jautājumu un atbilžu bija daudz, kā arī praktiskā apmācība bija ar saturu bagāta.

    Saulainā 2. aprīļa svētdienā norisinājās "Pirts svētki ģimenēm Mercendarbes muižā", kur apmeklētāji varēja satikt Baldones meistarus, kas gatavo dabīgu kosmētiku un vada pirts rituālus. Ritas Prančas darbnīcā tika pagatavots skrubis no Baldones dūņām, savukārt Marta Trofimova no "Silmachy Remedies" mācīja, kā pagatavot dabīgu losjonu, ko var lietot, pēc pirts, viņa atzina, ka "pasākums sniedza vērtīgu pieredzi par to kas un cik padziļināti interesē "Meistaru dienu" apmeklētājus".

    Citu Baldones novada amatnieku un meistaru produkciju, piemēram, rotas, tekstilu, vaska produktus, varēja iegādāties stendā "Ražots Baldonē", kas ikdienā atrodas ziedu veikalā "Meldra", Rīgas ielā. Par tradīciju kļūst arī kūku meistares Ilzes Kupčas dalība pasākumā. Ilzes kūkas ikdienā iespējams iegādāties vai pasūtīt kūkotavā-darbnīcā “Pagaršosim’’, kas atrodas Rīgas ielā, iepretim baznīcai. Ilze Kupča uzsvēra, ka "Meistaru dienas Baldonē" ir pasākums, kuru arī turpmāk būtu jāorganizē gadu no gada".

    Izsakām pateicību Baldones dančiem, kokļu ansamblim "Dzītari" un hip-hop grupai "Be one" par pasākuma programmas kuplināšanu.

 

Informāciju sagatavoja: Irina Sietiņa, Baldones novada tūrisma organizatore