A+ A

Sēravots Ķirzaciņa un Ceriņu parks

Sēravota brīnumainās spējas dziedēt slimības uz Baldoni gadsmitu gaitā atvedušas tūkstošiem atpūtnieku un sirgstošo. Vēsturiskos dokumentos atrastas liecības, ka jau 15. gs. pie Baldones sēravota atpūtās un ārstējās Livonijas ordeņa mestrs un Rīgas augstmaņi, dēvējot to par “Jaunības avotu”. Pie avota 1795. gadā dibināts Baldones kūrorts, kas ir vecākā kūrvieta Baltijā un viena no slavenākajām un lielākajām Eiropā.

Arī mūsdienās ikvienam Baldones iedzīvotājam un viesim ir iespēja apmeklēt avotu "Ķirzaciņa" un nogaršot sērūdeni.


Sēravots “Ķirzaciņa”

Virs avota “Ķirzaciņa”, kas dabiski iztek zemes virspusē, ir uzcelts paviljons, bet senāk to rotājusi arī ķirzaciņas skulptūra. Šis vēsturiskais objekts ir iekļauts valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā.

Baldones sēravoti plūst cauri vietām, kur saskaras ar kūdru un ģipsi saturošiem iežiem, tie ir bagāti ar sērūdeņradi un ogļskābi. To sākums meklējams tajos pašos ģipša slāņos, kuros sākas Ķemeru pazīstamie avoti. 

Avota ūdens ir bezkrāsains, dzidrs, ar rūgtenu piegaršu un stipru, olām raksturīgu smaržu. Sērūdens izmantots peldēm, dzeršanai, skalošanai, inhalācijām un ārstnieciskās fizkultūras nodarbībām baseinā. Sērūdens vannas nozīmēja cilvēkiem ar nervu sistēmas un sirds-asinsvadu, ādas, ginekoloģiskajām u.c. saslimšanām, bet kuņģa un zarnu slimniekiem izrakstīja lietot iekšķīgi. 

Esiet laipni aicināti uz Ceriņu parku dziedniecisko minerālūdeni nogaršot, nomazgāt tajā rokas un seju, kā arī paņemt līdzi uz mājām kā ārstniecības līdzekli un suvenīru!

Ceriņu parks

Parku pie sanatorijas, izveidoja 1985. gadā. Te iestādīja ceriņus, košumkrūmus un puķes. Vēlāk uzstādīja piemiņas akmeni sēravotiem un Baldones mākslas skolas direktora T. Muzikanta veidotās akmens skulptūras “Putns” un “Putns-2”. 

Staigājot pa Ceriņu parku, varam tikai iedomāties, kā šī teritorija izskatījusies kūrorta aizsākumos un mainījusies, kādi cilvēki šeit senāk staigājuši un kādi bijuši viņu sarunu temati. Stāsta, ka parks bija iemīļota satikšanās vieta, dzīve te kūsāja. Astoņas reizes dienā pie avota nākuši kūrorta viesi un, kā izrakstījis ārsts, izdzēruši glāzi sērūdens, devušies tālāk garākā pastaigā.

Kā atrast:

Sēravots atrodas Ceriņu parkā pretim autobusa galapunktam un Baldones novada bibliotēkai Rīgas ielā 97, Baldonē.
LAT: 56.7421, LON: 24.4039